Ocak'ta asgari ücret ne kadar olacak 2023 sorunun yanıtı TOKİ başvuru şartları ile ortaya çıktı iddiası!

2023 asgari ücret brüt ve net maaş hesabı için zam oranı beklenirken TOKİ başvuru şartları ile bu rakamın ortaya çıktığı iddia edildi! TOKİ'nin aylık gelir şartı ile asgari ücrete 2023 yılında gelecek olan zam oranı hesaplandı

Ocak'ta asgari ücret ne kadar olacak 2023 sorunun yanıtı TOKİ başvuru şartları ile ortaya çıktı!

TOKİ'nin başlatmış olduğu 250 bin sosyal konut projesi daha başvuruda 3 günlük süre geçmesine rağmen 2 milyon rakamı ile rekor kırarken başvuru şartlarında ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Hatırlanacağı üzere proje henüz açıklanmadan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada birlikte çalışan eşler temel alınarak aylık taksit tutarı ve gelir şartı belirleneceği ilan edilmişti. 

13 Eylül 2022 tarihi itibari ile lansman toplantısı yapılan ve başvuru şartları açıklanan TOKİ 250 bin sosyal konut projesi ile açıklanan gelir şartı, 2023 asgari ücret zam hesaplaması için ekonomistleri heyecanlandırdı. Pek çok ekonomist söz konusu rakamın aslında 2023 asgari ücret maaşı için hükümetin kafasındaki rakamı ortaya koyduğunu savundu. 

2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK, ASGARİ ÜCRETE 3. ARA ZAM BEKLENTİSİ VAR MI, GELECEK Mİ?

Son dönemde sık sık asgari ücrete Kasım ayında ek zam ya da ara zam geleceği iddiaları gündeme geliyordu. Normal koşullar altında asgari ücrete Ocak ayında olmak üzere yılda 1 kere zam yapılırken, bu sene enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş gerekçe gösterilerek asgari ücrete Temmuz ayında ara zam verilmişti. 

Yapılan ara zam tarihte bir ilk olarak kayıtlara geçerken hükümetin ya da işverenlerin Kasım ayında ara zam yapma gibi bir planı olmadığı, asgari ücrete yapılacak 3. zammın memur ve emekli maaşı için de yeni zam beklentisi doğuracağı, bu nedenle asgari ücrete yeni bir ara zam beklentisi olmadığı belirtiliyor. 

TOKİ AYLIK GELİR ŞARTINA GÖRE ASGARİ ÜCRET 2023 TAHMİNİ NE KADAR, ZAM BEKLENTİSİ KAÇ TL?

TOKİ'nin açıklanan aylık gelir şartına göre 16 bin TL parasal sınır konulurken ekonomistler hükümetin bu rakamı kişi başı asgari ücreti 8 bin TL üzerinden baz alarak hesapladıklarını iddia ettiler. Eğer bu tahmin tutarsa Temmuz ayında yapılan yüzde 30 ara zam ile 5 bin 500 liraya yükselen asgari ücret maaşı yaklaşık yüzde 46 oranında zamlanarak 8 bin liraya çıkarılmış olacak.