Öne çıkan 3 güçlü formül ile EYT emekli maaşı hesaplama: En düşük maaş ne kadar, kaç TL olur, EYT'liler ilk maaşı ne zaman alır?

Emeklilikte yaşa takılanlar büyük bir heyecan ile ilk maaşlarını alacakları günü bekliyor. Peki, EYT ile emekli olanlar kaç TL maaş alacak, ilk maaşı ne zaman alacak, EYT'liler için maaş nasıl hesaplanacak?

Öne çıkan 3 güçlü formül ile EYT emekli maaşı hesaplama 2022!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları yürütülen süreci yakından takip etmeye devam ederken emeklilik için gün sayanları maaş heyecanı sardı. EYT yasası çıktığı anda kimler emekli olacak sorusu kadar EYT'de emekli olanlar için ödenecek olan maaş tutarı da merak konusu oldu. 

Milyonlarca EYT'li emekli maaşı için ödenecek olan rakamları beklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı konu hakkında dosyasında formüller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Vedat Bilgin konu hakkında yaptığı açıklamasında EYT formülleri üzerinde çalıştıklarını ve en iyi çözüm yolunu belirleyeceklerini dile getirmişti. 

EYT'DE MASADAKİ FORMÜLLER NELER, EYT'LİLERE MAAŞ HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

Emekliler için çok sayıda formül basında gündeme gelirken EYT çıkar çıkmaz hemen emekli olacaklar yaşa bakılmaksızın kadınlarda 7 bin 200 erkeklerde ise 9 bin prim gününü dolduran kişiler olarak yer almıştı. İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler direkt olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları arasında yer alıyorlardı. 

Öne çıkan 3 güçlü formül ile EYT emekli maaşı hesaplama: En düşük maaş ne kadar, kaç TL olur, EYT'liler ilk maaşı ne zaman alır?

EYT MAAŞ HESPLAMA: KİM KAÇ TL MAAŞ ALACAK, EYT'DE MAAŞLAR NASIL BELİRLENECEK?

EYT'de ilk olarak kapsam çalışması yapılacak. Staj mağdurları ve çıraklık sigortası olan kişilerin kapsam içerisine girip girmeyeceği konusu belirlenecek. İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde olan kişiler için maaş hesaplaması 3 farklı dönemde hesaplanacak. Burada aylık bağlama oranları yüksek olarak uygulanıyor ancak güncelleme katsayısı dışında başka katkı olmuyor.

Öne çıkan 3 güçlü formül ile EYT emekli maaşı hesaplama: En düşük maaş ne kadar, kaç TL olur, EYT'liler ilk maaşı ne zaman alır? - Resim : 2

EYT'DE İLK MAAŞ NE ZAMAN ÖDENECEK, EYT'LİLER MAAŞ ALMAYA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Konu hakkında açıklama yapan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram "Bu kapsamda EYT netleşecek. Belki prim tamamlanmayanların primi tamamlanacak. Yaşı yetmeyenlere yönelik bir karar çıkarılacak. Burada net bir tarih vermek mümkün değil ama öngörü olarak gelecek sene ocak ayı içerisinde eğer EYT problemi çözülürse maaş alınmaya başlanır" diyerek Ocak ayını işaret etti. 

Bunun içinde 10. aya kadar düzenlemenin yapılması gerektiğini belirten Bayram, 48-50 yaş bandında olan 1 milyon kişinin uygulamadan yararlanmasını beklediklerini dile getirdiler. Kısmi emeklilik formülü, erken emeklilik gibi formüller masada yer alırken en güçlü formülün ise erkeklerde 9 bin kadınlar da ise 7 bin 200 prim günü ile hemen emeklilik formülü olduğu belirtiliyor.