Onlara Da Zam Geldi: Belediye Başkanı Maaşları 2022! Büyükşehir ve Belediyelerde Başkan Maaşı Ne Kadar?

2022 yılının gelmesi ile beraber maaş artışı açıklandı. Asgari ücretli çalışanlar, emekliler, memurlar, belediye başkanları, muhtarların zamlı maaşları açıklandı. Belediye başkanı maaşı ne kadar 2022?
Onlara Da Zam Geldi: Belediye Başkanı Maaşları 2022! Büyükşehir ve Belediyelerde Başkan Maaşı Ne Kadar?

2021 senesinde yaşanan ekonomik dalgalanma ve yükselen enflasyon rakamları ücretli çalışanları olumsuz etkilerken 2022 yılı zam pazarlığı bu nedenle çok erken başlamıştı. Süreçte ilk olarak 4D'li taşeron işçiler olarak ta anılan kamu işçileri, ardından memur ve emekli maaşı en son olarak ise asgari ücret zam oranı belli olmuştu.

Yeni yıla girilmesi ile beraber zamlı maaşlar hesaplara yatmaya başlarken belediye başkanlarının da maaşları belli oldu. 2022 belediye başkanı maaşı ne kadar, Ankara, İzmir, İstanbul belediye başkanı maaşı ne kadar, büyükşehir belediye başkanı maaşı kaç TL?

BELEDİYE BAŞKANI MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Yenişafak Gazetesi köşe yazarları arasında yer alan Ahmet Ünlü kamuoyu tarafından merak edilen sorunun yanıtını verdi. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun "Belediye başkanının özlük hakları" başlıklı 39'uncu maddesi kapsamında belediye başkanı maaşı hesaplama işleminde nüfusa göre belirlenen gösterge rakamı ile o sene için ilan edilen aylık katsayı çarpılarak tutarda ödeme yapılır.

BELEDİYE BAŞKANI MAAŞI NE KADAR 2022?

2022 belediye başkanı maaşı için hesaplamalar yapıldı, yeni zamlı maaşlar belli oldu. Belediye başkanlarının maaşı yönetmiş oldukları ilde bulunan nüfusa göre ödenmekte olup büyükşehir belediye başkanı maaşı bu nedenle daha yüksek ödenmektedir.

Nüfusu 2.000.001'den fazla olan beldelerde belediye başkanı maaşı 43 - 45 Bin TL

Nüfusu 10.000'e kadar olan beldelerde belediye başkanı maaşı 13 - 14 Bin TL olarak ödenmektedir.

EMEKLİ BELEDİYE BAŞKANI MAAŞI NE KADAR 2022? BELEDİYE BAŞKANI EMEKLİ MAAŞI ALIR MI?

Görevde olan belediye başkanının 5335 sayılı Kanun'un 30'uncu maddesine göre emekli maaşı ödemesi de yapılmaktadır. Yani emekli olan bir kişinin belediye başkanı seçilmesi emekli maaşının kesilmesine neden olmaz.