Ons altın fırladı, gram altın yine rekor kırdı!

Altın piyasası yeni güne yine büyük bir iştahla başladı. Ons altın yükselirken gram altın rekor seviyesini bir adım daha yukarıya taşıdı. Ons ve gram altında son fiyatlar neler?
Ons altın fırladı, gram altın yine rekor kırdı!

Altın piyasası yine yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Altın fiyatlarında yükseliş hareketi devam ederken ons altının yükselişi ile gram altında yeni bir rekor daha geldi. Gram altın tarihin en yüksek seviyesini bir üst noktaya taşırken altın yatırımcıları piyasaya ilişkin son verileri merak ediyorlar.

ABD’den gelen veri akışları altın piyasasına güç verdi. Negatif verilerle ekonomik daralma ihtimali güçlenince altın fiyatları yükseldi. Ons altın gerçekleştirdiği yükseliş hareketi ile beraber 2023 yılının kazancını yüzde 6’ya yükseltti.

ABD’de perakende satışların zayıflaması, şirket kazançlarının azalması ve işten çıkarma eğiliminin yükselmesi ile resesyon endişeleri zirve yaptı. Bu kaosu işaret eden piyasa ortamı da en çok altın piyasasına yaradı. FED’in de bu gelişmelerle beraber gelecek hafta 50 baz puan faiz artırımı yerine agresiflikten vazgeçip 25 baz puan faiz artırımı yapma ihtimalinin güçlenmesi ile altın fiyatları fırladı.

ONS ALTIN 1.940 DOLAR SEVİYESİNİ TEST ETTİ!

Ons altında son fiyatlama merak ediliyor. Bugün gerçekleşen yükseliş hareketi ile beraber ons altın 1.940 dolar seviyesini test etti. Ardından geri çekilme yaşanan ons altında 1.939 dolar seviyesinde tutunma çabaları devam ediyor. Ons altında bu seviyede kar satışları gelme ihtimali de bulunurken ana hedefin ise 1.950 dolar seviyesindeki direnç noktası olduğu biliniyor.

GRAM ALTIN REKOR KIRDI!

Gram altında ise yine bir rekor günü yaşanıyor. Ons altındaki yükseliş ve dolar kurunun da kendisini 18,80 TL’nin üzerine atmasıyla gram altın 1.173 TL seviyesine çıkarak tarihin en yüksek noktasına ulaştı. Kuyumcularda gram altın fiyatı ise 1.194 TL oldu ve 1.200 TL sınırına dayandı.