Otomobilde ÖTV indiriminde son durum! Araba fiyatları ucuzlayacak mı?

Otomobil satın almayı düşünenler ÖTV indirimi ile alakalı gelişmeleri takip ediyorlar. Otomobilde ÖTV indirimi yapılmasına dair yeni gelişmeler merak ediliyor. Sıfır kilometre otomobil fiyatları ucuzlayacak mı?

Otomobilde ÖTV indiriminde son durum! Araba fiyatları ucuzlayacak mı?

Türkiye'de otomobil satın alma planı olanlar ÖTV indirimi beklentisi içerisinde kalmaya devam ediyorlar. Zam üstüne zam gelen otomobillerde yüksek ÖTV de araba fiyatlarını uçurdu. Bir ÖTV indirimi ile otomobil fiyatları daha makul bir seviyeye çekilebilecek. Ancak hükümetten şu ana kadar ÖTV indirimi için atılmış somut bir adım yok.

NUREDDİN NEBATİ AÇIKLAMIŞTI!

Otomobilde ÖTV indirimi ile alakalı olarak en net açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yapmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan bütçe görüşmelerine katılan Bakan Nureddin Nebati muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bu sorular arasında otomobilde ÖTV indirimi de vardı. Bu soruya çok net bir cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati otomobilde ÖTV indirimi ile alakalı olarak herhangi bir çalışmalarının ve planlarının olmadığını söyledi. Bu açıklama ile otomobilde ÖTV indirimi beklentisi de sona ermiş oldu. 

MATRAHLAR GÜNCELLENECEK!

Otomobilde ÖTV indirimi yapılmayacağını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati buna karşın ÖTV matrah dilimlerinde güncelleme yapılacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapılan son güncelleme ile yeni matrah dilimleri belirlenmişti. Ancak otomobil fiyatlarına o kadar zam yapıldı ki düşük ÖTV'li matrah dilimleri işlevsiz hale geldi. Artık yüzde 45, 50, 60 matrah dilimlerinde tek bir araç kalmadı. Yüzde 70 matrah diliminde ise iki model bulunuyor. Kalan tüm otomobillerden ise yüzde 80 oranında yüksek ÖTV alınıyor.

ÖTV MATRAH DİLİMLERİ NE ZAMAN GÜNCELLENECEK, ARAÇ FİYATLARI UCUZLAYACAK MI?

ÖTV matrah dilimlerinin ne zaman güncelleneceğine dair herhangi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak geçtiğimiz yıl Aralık ayında güncelleme yapılmıştı. Bu yıl da aynı dönemde bir güncelleme yapılması bekleniyor. Bu güncellemenin ardından özellikle 400 Bin TL ile 700 Bin TL aralığında bulunan otomobillerde bir fiyat gerilemesi olması bekleniyor. 

SONRAKİ HABER