ÖTV matrah güncellemesi yapılıyor! Fiyatı 100 Bin TL düşecek sıfır kilometre otomobillerin listesi!

Otomobilde ÖTV matrah dilimlerinin 1 Aralık 2022 tarihinde yeniden düzenleneceği Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklandı. Matrah dilimleri değişirse otomobil fiyatları ne kadar düşecek?

ÖTV matrah güncellemesi yapılıyor! Fiyatı 100 Bin TL düşecek sıfır kilometre otomobillerin listesi!

Otomobilde aylardır beklenen gelişmeyi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı. Buna göre ÖTV matrah dilimleri 1 Aralık 2022 tarihinde yeniden belirlenecek. Matrah dilimleri yükseltilecek ve otomobillerden alınan ÖTV’ler düşecek. Bu şekilde şu andaki fiyatlardan çok daha ucuz sıfır kilometre otomobiller satın alınabilecek. 1 Aralık tarihine kadar sıfır kilometre otomobil satışlarını durduracak bu gelişme otomobil piyasasında hareketliliğe neden oldu.

YÜZDE 80 ÖTV DİLİMİNDEN VERGİLENDİRİLİYORDU

Otomobillerin fiyatlarına 2022 yılı içerisinde oldukça yüklü zamlar geldi. Özellikle döviz kurları karşısında Türk lirası yüzde 50 civarında değer kaybedince bu zam olarak araç fiyatlarına yansıtıldı. Hatta Kasım ayının başında zam yapılan sıfır kilometre otomobiller ayın ortasında bir de ek zam yapıldı. Bu şekilde yapılan zamlarla otomobillerin ÖTV matrah dilimi yüzde 80 oldu. Sadece 2 model için yüzde 70 ÖTV diliminde araç satışı yapılabiliyor. Geri kalan tüm araçlar için yüzde 80 ÖTV ödeniyor.

MATRAH DİLİMLERİ NE KADARA YÜKSELİR?

Geçtiğimiz yıl yapılan en son matrah dilimi güncellemesi ile değeri 120 Bin TL’yi aşmayan 1.600 cc’ye kadar olan otomobillerden yüzde 45 oranında ÖTV alınıyordu. Ancak bu fiyat aralığında şu anda herhangi bir araç modeli bulunmuyor. Bu tutarın 250 Bin TL’ye çıkarılması durumunda bazı otomobillerin fiyatlarında indirim imkanı doğacak.

OTOMOBİL FİYATLARI KAÇ TL DÜŞER?

ÖTV matrah dilimi güncellemesi yapılması ile tüm sıfır kilometre otomobil fiyatları düşecek gibi bir durum yaşanmayacak. Bazı modellerde indirimler olacak. Ancak yüksek fiyatlı üst düzey araçlardan yüne yüzde 80 oranında ÖTV alınmaya devam edilecek. Şu anda 531 Bin TL’ye satılan bir sıfır kilometre otomobil yüzde 80 ÖTV diliminden yüzde 45 ÖTV dilimine alınırsa bu araç için satış fiyatı 427 Bin TL’ye düşecek. Yaklaşık 100 Bin TL indirim sağlanacak olan bu düzenleme sıfır kilometre otomobilleri yeniden cazip hale getirecek.

HANGİ ARAÇLARIN FİYATLARI 100 BİN TL DÜŞECEK?

ÖTV matrah güncellemesinin ardından fiyatları 100 Bin TL düşecek olan araçlar şöyle listeleniyor:

-Fiat Egea
-Hyundai i10
-Hyundai i20
-Opel Corsa
-Renault Clio
-Renault Yeni Taliant
-Toyota Yaris
-Volkswagen Polo
-Dacia Duster
-Kia Stonic
-Citroen C3

SONRAKİ HABER