Özgür Demirtaş'tan dolar uyarısı! Bunu yapmanın zararı çok büyük olur!

Merkez Bankası'nın bugün yaptığı 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından dolar kurundaki hareketlere dikkat çeken ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş dolar uyarısında bulundu. Dolar rezervlerinin satılmaması gerektiğini söyleyen Özgür Demirtaş bunun sonuçlarının ağır olabileceğini söyledi.

Özgür Demirtaş'tan dolar uyarısı! Bunu yapmanın zararı çok büyük olur!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün Eylül ayı faiz kararını açıkladı. Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından çıkan karara göre 100 baz puanlık faiz indirimi yapıldı. Yeni faiz kararı ile beraber merkez Bankası politika faizini yüzde 13 seviyesinde yüzde 12 seviyesine düşürmüş oldu. Alınan bu karar hemen dolar kurunda fiyatlandı. Faiz kararı açıklanır açıklanmaz yükselişe geçen dolar kuru 18,40 TL seviyesini gördü. 

DOLAR KURU 18,41 TL'Yİ GÖRDÜ!

Dolar kurunda görülen 18,41 TL noktası zirve olurken kurda hareketlilik gün boyu devam etti. Piyasa beklentileri dolar kurunun yükseliş gücünün pek kırılamaması yönündeydi. Ancak dolar kurunda bir gevşeme meydana geldi ve gerileme başladı. Şu anda dolar kuru 18,35 TL noktasına kadar geriledi. Bu düşüşün finansal bir açıklaması serbest piyasa şartlarında pek olmazken Merkez Bankası ile kamu bankalarının dolar satışı yaptıkları ihtimali kuvvetlendi. 

ÖZGÜR DEMİRTAŞ'TAN DOLAR REZERVİ ÇIKIŞI!

Dolar kurunda yaşanan hareketlilikleri değerlendiren ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise uyarılarda bulundu. Dolar rezervi satmanın bir çözüm olmayacağını söyleyen Özgür Demirtaş bu yöntem ile herhangi bir şekilde kurda denge sağlanamayacağını savundu. İlerleyen süreçte bu politikanın çok daha büyük zarara neden olabileceğini söyleyen Özgür Demirtaş çok kritik uyarılar yaptı.

Özgür Demirtaş'tan dolar uyarısı! Bunu yapmanın zararı çok büyük olur!

İLERİDE ZARARI DAHA BÜYÜK OLUR!

Ekonomi yönetimine dolar rezervi satmayın diyerek seslenen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, "Dolar rezervi satmayın. Bu bir çözüm değil. Rezerv satarak dolar kurunda denge sağlanmaz. 18,41 TL'den 18,25 TL'ye indireyim diye satılan dolar rezervi veya serbest piyasaya müdahale ileride çok daha büyük zarar verecektir." dedi. 

FAİZ İNDİRİYORSANIZ SONUÇLARINA KATLANIN

Merkez Bankası'nın politika faizini indirmesinin bazı sonuçları olabileceğini belirten Özgür Demirtaş, "Eğer politika faizini indirmek gibi bir karar alıyorsanız bunun sonuçlarına katlanacaksınız. Bugün katlanmazsanız eninde sonunda zaten katlanıyor olacağız. Dolar rezervi satarak dolar kuru kontrol edilmemeli." ifadelerini kullandı.