Paranız her ay PTT şubelerinde hazır! Başvuranlara Aile Bakanlığı nakit ödeme yapıyor!

Aile Destek Programı kapsamında ödenmeye başlanan sosyal yardım için başvurular devam ediyor. Kimler başvuru yapabilir ve kimler ödeme alabilir? Aile Destek Programı ödemeleri ne kadardır?

Paranız her ay PTT şubelerinde hazır!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Aile Destek Programı ile vatandaşlara sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yardım programına başvurmayanlar ise alabilecekleri sosyal yardımı kaçırıyorlar. Peki Aile Destek Programı nedir? Kimlere bu program ile sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Toplam kaç TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor?

AİLE DESTEK PROGRAMI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan ile Destek Programı ekonomik güçlük yaşayan vatandaşların nakit olarak desteklenmesini sağlayan sosyal yardım paketidir. Bu program için sosyal yardım başvurusu yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşlara 12 ay süreli aylık sosyal yardım ödeniyor. Vatandaşların gelir düzeylerinin değişmesi durumunda sosyal yardım ödemesi kesilebiliyor. Aynı şekilde gelir durumu kötüleşen vatandaşlar daha önce başvuru yapsalar dahi yeniden başvuru yaparak bu sosyal yardımı alabiliyorlar.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Aile Destek programı sosyal yardımına herkes başvuruda bulunabilir. Ancak bazı istisnai durumları olan vatandaşların başvuruları alınmamaktadır. Yerleşim adresi yurt dışı olanlar, hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışanlar bulunanlar, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklular, öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler, yetiştirme yurdunda kalanlar, zorunlu askerlik görevini yapmak için silah altında olanların başvuruları kabul edilmemektedir.

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Aile Destek Programı kapsamında 4 ayrı miktarda ödeme baremi belirlendi. Bu ödeme seviyeleri gelire göre değişiyor. Hane içinde kişi başına düşen aylık gelir 450 TL ve altındaysa 600 TL, 450 TL ile 911 TL arasındaysa 550 TL, 911 TL ile 1.372 TL arasındaysa 500 TL ve 1.372 TL ile 1.833 TL arasındaysa 450 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Hane içi kişi başı gelirleri 1.833 TL’den yüksek olanlar bu sosyal yardımdan yararlanamıyorlar.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı sosyal yardımı için başvuru yapacak olanlar bu başvuruları ne şekilde gerçekleştirebileceklerini merak ediyorlar. E-devlet üzerinde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmeti aracılığı ile bu başvuru kolay bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca ikametgah adresinin bulunduğu illerde ve ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da giderek başvuru işlemi yapılabilmektedir.

Sosyal yardım başvurusu onaylanan vatandaşlara bu sosyal yardımlar ödenmeye başlanıyor. Her ay PTT şubelerine giden vatandaşlar hazır sosyal yardım ödemelerini çekebiliyorlar. Son ödeme 2023 Haziran’da yapılacak. Bu ayın sosyal yardım ödemesi bir sonraki ay yapıldığı için Mayıs 2023 döneminde bu sosyal yardım sona erecek.