Patır patır düşecek diyen ünlü ekonomist döviz muslukları açıldı diyerek doları olanları uyardı! İşte şok eden 2022 yıl sonu dolar kuru / TL tahmini

Dolar kuru dalgalı seyrine devam ederken gözler 18 TL bandına çevrilmişti. Dolar kuru yükselecek mi, ne olur sorularına ekonomistler farklı yorumlarda bulunurken Necmettin Batırel yeni dolar yorumu ile gündemi salladı. Dolar uçacak mı, çakılacak mı, ne olur, dolarda beklenti ne yönde?

Patır patır düşecek diyen ünlü ekonomist döviz muslukları açıldı diyerek dolar kuru tahmini yaptı!

Tüm dünyada pandemi sonrası büyük bir ekonomik buhran yaşanırken daha pandeminin yaraları sarılamadan patlak veren Rusya ile Ukrayna savaşı krizi yeni bir boyuta taşımıştı. Rusya'nın Ukrayna topraklarına girmesi ile tüm dünyada bir enerji krizi patlak vermiş, enflasyonda yaşanan yükseliş akaryakıt ve doğalgaz zamları ile daha da artmıştı. 

Türkiye dünya genelinde enflasyon rakamlarının en çok yükseldiği ülkeler arasında yer alırken aynı zamanda dolar kurunda da yaşanan yükseliş ekonomik olarak vatandaşın daha da zorlanmasına neden olmuştu. Özellikle de döviz kurunda yaşanan yükseliş pek çok üründe zam yağmurunun daha da artması nedeniyle vatandaşın alım gücü üzerinde olumsuz etki yaratmıştı. 

DOLARDA SON DURUM NE, BUGÜN 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken kur 18 TL bandını zorlamayı sürdürüyor. Dolarda yaşanan hareketlilik sürerken Merkez Bankası tarafından kırmızı çizginin 18 lira olduğu iddiaları gündemdeki yerini koruyor. TCMB'nin kurun 18 TL seviyesini aşması durumunda kura müdahale edebileceği iddia ediliyor. Dolar kuru an itibari ile 17,96 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

Patır patır düşecek diyen ünlü ekonomist döviz muslukları açıldı diyerek doları olanları uyardı! İşte şok eden 2022 yıl sonu dolar kuru / TL tahmini

EKONOMİSTLERİN SON DAKİKA DOLAR YORUMLARI VE TAHMİNLERİ: DOLAR UÇACAK MI ÇAKILACAK MI?

Dolar kuru uzman yorumları ve ekonomistlerin kur tahminleri yakından takip edilirken bu yorumlardan biri de ekonomist Necmettin Batırel tarafından yapıldı. Ekonomist Batırel daha önce de dolar kuru paraşütsüz düşecek tahmini ile büyük yankı uyandırmış, dolar kurunun 21 Aralık öncesi yaşadığı sert yükseliş döneminde "kur çakılacak" yorumu ile ses getirmişti. Kur Batırel'in tahmininin ardından açıklanan Kur Korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile 8 TL birden düşmüştü. 

Patır patır düşecek diyen ünlü ekonomist döviz muslukları açıldı diyerek doları olanları uyardı! İşte şok eden 2022 yıl sonu dolar kuru / TL tahmini - Resim : 2

Ünlü ekonomist Necmettin Batırel bu seferde dolar kuru için yeniden büyük düşüş öngörüsünü açıkladı. Dolar kuru için yeni tahminde bulunan Batırel köşe yazısında "İster varlık barışı deyin, ister doğrudan yatırım deyin, isterseniz varlık alımı deyin ne derseniz deyin, acayip bir para trafiği var. Yakında haberlerini öğreneceğiz. Şurası bir gerçek, yurt dışından döviz muslukları açıldı. Bu daha başlangıç arkası çok güçlü gelecek. Asıl bomba eylülde patlayacak" diyerek döviz musluklarının açıldığını duyurdu. 

 2022 YIL SONUNDA DOLAR KURU NE OLUR, 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Dolar kurunda Eylül ayında büyük düşüş tahmini yapan ekonomist Batırel "Büyük şirket satın almaları başlıyor. Kurlar patır patır düşüşe geçtiği zaman ne yapacaksınız çok merak ediyorum. Yine alım yapacak mısınız? Alın alın... Alnınıza “hain/enayi” yazdırmak için sıraya girin, bol bol dolar/avro toplayın. Benim kahramanım vazgeçilmez dostum, hayat arkadaşım, sembolüm, Türk liram dövizi silindir gibi ezip gerçek değerine kavuştuğu zaman çok ahh edeceksiniz" diyerek doların düşeceğini iddia etti. 

Batırel yapmış olduğu yorumunda brent petrol fiyatında yaşanan düşüşün de TL için olumlu destek olduğunu belirterek yıl sonunda dolar kurunun 10 TL seviyesine kadar düşeceğini iddia etti. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Necmettin Batırel tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.