Petrol fiyatlarında sert gerileme! Benzin ve motorin için yeni indirimler hesaplanmaya başlandı!

Akaryakıt fiyatlarında yeni bir indirim kapısının aralandığı açıklandı. Çin’de vaka sayılarının artması ile düşen petrol fiyatları Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarında indirim beklentilerini güçlendirdi. Akaryakıt fiyatlarında yeni indirim var mı?

Petrol fiyatlarında sert gerileme! Benzin ve motorin için yeni indirimler hesaplanmaya başlandı!

Küresel petrol piyasalarında oldukça önemli fiyat gelişmeleri yaşanıyor. Çin’de vaka sayılarının artması ve 6 ayın üzerine ilk defa ölüm açıklanması nedeniyle petrol fiyatları sert bir şekilde geriledi. Düşen petrol fiyatları ise Türkiye’de yeni bir akaryakıt indirimi sürecini de başlattı. Akaryakıt maliyetleri gerilerken bunun vatandaşa yansımasının nasıl olacağı merak ediliyor.

BRENT PETROL HIZLI GERİLEDİ

Bir süre önce 100 dolar seviyesini zorlayan brent petrolün varil fiyatı şu anda 87 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu gerilemenin devam etmesi beklenirken petrol piyasaları bir anda kendisini kriz fiyatlamasının içerisinde buldu. Bir yandan küresel resesyon etkisini gösterirken diğer yandan petroldeki belirsizlik fiyatlarda düşüşleri beraberinde getiriyor.

AKARYAKIT FİYATLARI DÜŞMÜŞTÜ!

Petrol fiyatlarındaki gerilemelerden dolayı 14 Kasım’da motorinin fiyatına 1,5 TL indirim yapılmıştı. 17 Kasım tarihinde ise benzin fiyatlarına indirim gelmiş fiyatlar 77 kuruş düşmüştü. 19 Kasım’da benzin fiyatlarına 75 kuruşluk bir indirim daha uygulanmıştı. Şimdi ise yeni akaryakıt indirimleri için hesaplar yapılmaya başlandı.

AKARYAKITA İNDİRİM KARARI ALINDI MI?

Şu anda akaryakıt indirimi yapılacağına dair herhangi bir karar alınmadı. Sektör kaynakları tarafından yapılan açıklamalara göre gelişmelerin takip edildiği ve yeni indirimlerin Salı veya Çarşamba günü gündeme gelebileceği belirtildi. Akaryakıt fiyatlarında dolar kurunun da hayati önemi bulunuyor. Maliyet düşüşü yaşanması durumunda hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına bu hafta içerisinde 1 TL’den az olmayacak indirimlerin yapılması bekleniyor.

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NE KADAR?

Güncel akaryakıt fiyatları da merak ediliyor. Şu anda motorinin litresi İstanbul’da 24,79 TL’ye, Ankara’da 24,92 TL’ye ve İzmir’de 24,96 TL’ye satılıyor. Benzinin litresi ise İstanbul’da 21,19 TL’ye, Ankara’da 21,35 TL’ye ve İzmir’de 21,36 TL’ye satılıyor.

SONRAKİ HABER