Piyasalarda 100 baz puan şoku Merkez Bankası faiz indirdi dolar alevlendi! Dolar ve altında son durum ne, tarihi zirve rekoru kaç TL oldu?

Dün FED tarafından yapılan 75 baz puanlık faiz artırımı kararı ile dolar kurunda yükseliş başlarken Merkez Bankası PPK toplantısı ardından sürpriz bir faiz kararına daha imza attı. Yükselen döviz kuru ve enflasyon rakamlarına rağmen yapılan faiz indirimi doları alevlendirdi. İşte son rakamlar...

Piyasalarda 100 baz puan şoku Merkez Bankası faiz indirdi dolar kuru tarihi zirve rekorunu kırdı!

Amerika Merkez Bankası FED tarafından dün açıklanan 75 baz puanlık faiz artırımı kararı ve verilen enflasyonla mücadele mesajları sonrasında gözler bugün TCMB tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrilmişti. FED Başkanı Powell tarafından yapılan şahin açıklamalar ile dolar endeksi bir anda alev alırken küresel piyasalarda tüm para birimleri karşısında dolar değer kazanmaya başlanmıştı. 

Süreçte gözler bugün Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrilirken ekonomistler yeni ekonomi programı kapsamında yürütülen politika nedeniyle bugün ne kadar zorunlu olunsa da faiz artırımı kararı çıkmayacağı yönünde görüş bildirmişti. Ancak, beklentiler faizin sabit tutulacağı yönünde olmuştu. 

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI 100 BAZ PUAN İNDİRİLDİ! 

Saat 14:00 itibari ile Merkez Bankası beklenen kritik faiz kararını açıklanırken karar metninde "Şahap Kavcıoğlu (Başkan), Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener, Yusuf Tuna. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 13’den yüzde 12’ye indirilmesine karar vermiştir.

Piyasalarda 100 baz puan şoku Merkez Bankası faiz indirdi dolar alevlendi! Dolar ve altında son durum ne, tarihi zirve rekoru kaç TL oldu?

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır" ifadelerine yer verildi. 

Piyasalarda 100 baz puan şoku Merkez Bankası faiz indirdi dolar alevlendi! Dolar ve altında son durum ne, tarihi zirve rekoru kaç TL oldu? - Resim : 2

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, FAİZ İNDİRİMİ DOLARI NASIL ETKİLER?

100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında dolar kuru piyasaların sert tepkisi ile anlık olarak 18,38 liraya yükseldi. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASINDA ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, ALTIN YÜKSELİR Mİ?

Günün ilk saatlerinde 980 TL seviyelerinde seyreden gram altın faiz kararı açıklanmadan hemen önce atağa geçerek 989 TL seviyelerine kadar yükseldi. Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasından hemen sonra gram altın hareketlendi. 22 Eylül saat 14.00 itibariyle gram altın 984 TL bandında seyrediyor.

Piyasaların anlık tepkileri sonrasında gün sonunda sabit bir rakama oturması beklenirken Merkez Bankası'nın dolara müdahale edip etmeyeceği takip edilecek...