Piyasanın beklentisi belli oldu! Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası’nın Mart ayında vereceği faiz kararına dair beklenti anketinin sonuçları açıklandı. Merkez Bankası yine faiz artırımı mı yapacak, yıl sonunda faizler yüzde kaç olacak?
Piyasanın beklentisi belli oldu! Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 23 Mart 2023 Perşembe günü yine kritik bir karar açıklanacak. Şubat ayı toplantısında politika faizini yüzde 8,50’ye düşüren Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Mart ayında faizlere dair yeni bir karar alacak. Faiz indirimlerine devam edilip edilmeyeceği bilinmezken piyasaların beklentileri belli oldu.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI İÇİN BEKLENTİLER!

Bloomberg tarafından Merkez Bankası’nın faiz kararlarına yönelik her ay bir beklenti anketi yapılıyor. Piyasa katılımcılarının yanıt verdiği anketle beraber Merkez Bankası’nın faiz kararı büyük ölçüde örtüşüyor. Mart ayının Merkez Bankası beklenti anketi sonuçları açıklandı. Bu ankete 19 farklı kurum katılarak yanıt verdi. Bu yanıtlara göre Merkez Bankası bu ay yapılacak olan PPK toplantısında politika faizi ile alakalı olarak herhangi bir değişim kararı almayacak ve faizler yüzde 8,50 seviyesinde sabit tutulacak.

Beklenti anketinin detayları da kamuoyu ile paylaşıldı. Ankete katılım gösteren kurumların içerisinde en düşük faiz beklentisi 50 baz puanlık indirim ile faizlerin yüzde 8 seviyesine geri çekilmesi oldu. Ankete katılım gösteren 19 kurumun 14’ü ise Merkez Bankası’nın herhangi bir faiz değişikliğine gitmeyeceği yanıtını verdiler.

Bloomberg beklenti anketinde yıl sonu faiz beklentilerine dair sonuçlar da ortaya çıktı. Bu anket döneminde yalnızca 10 kurum 2023 yıl sonuna yönelik faiz beklentilerini açıkladılar. Bu beklentilerin en yükseği yüzde 40 olurken en düşüğü ise yüzde 6,5 oldu. 2023 yıl sonu ortalama beklenti ise yüzde 24,5 olarak açıklandı. Bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda Merrkez Bankası yıl içerisinde çok sert faiz artırımları yapacak. Şubat ayında apılan ankette yıl sonu ortalama faiz beklentisi yüzde 15,5 olarak açıklanmıştı.