Remzi Özdemir hükümetin dolar planını açıkladı! Dolar kuru kademeli yükselip bu fiyata çıkacak!

Dolar kuru ile alakalı olarak ünlü ekonomist Remzi Özdemir’den çok önemli bir değerlendirme geldi. Dolar kurunda kademeli yükselişin önünün açıldığını söyleyen Remzi Özdemir’in kurun kaç TL’ye yükseleceğini açıkladı.
Remzi Özdemir hükümetin dolar planını açıkladı! Dolar kuru kademeli yükselip bu fiyata çıkacak!

Dolar kuru uzun bir süredir 18,50 TL ile 18,60 TL arasına sıkışmış durumda. Bu seviyede kalan dolar kuru KKM hesapları için oldukça büyük risk oluşturuyor. KKM’ye para yatıran tasarruf sahipleri artık enflasyon karşısında kendilerini koruyamıyorlar. Bundan dolayı da KKM’ye yeni para girişleri olmamaya başladı. Bu ekonomik tabloda ünlü ekonomist Remzi Özdemir dolar kuruna dair çok önemli bir değerlendirmede bulundu.

KKM HESAPLARININ PATLAMAMASI LAZIM

KKM hesaplarına dair bir bilgi paylaşan Remzi Özdemir, “Bankacılar kanadı benim için çok önemli haber kaynaklarıdır. Dolar ile alakalı bir süre önce kontrollü yükseliş açıklaması yapmıştım. Şimdi bunun üzerinde ciddi ciddi durulmaya başlandı. Dolar kurunu 18,50 TL ile 18,60 TL seviyesinde tutuyorlardı. Bunun kur korumalı mevduat hesapları açısından büyük önemi var. Hükümet için en azından bunun seçime kadar patlamaması lazım. KKM hesaplarında da çözülme başladığını biliyoruz. Şimdi iki formül üzerinde durmaya başladılar.” dedi.

DOLAR KURUNU KONTROLLÜ YÜKSELTECEKLER

Dolar kurunun kontrollü yükselişine izin verileceğini söyleyen Remzi Özdemir, “Hükümetin ilk formülü dolar kurunu kontrollü bir şekilde serbest bırakmak. Bu konuda herhangi bir anlaşmazlık yok. Merkez Bankası faiz indirimi yapıyor, bankalar KKM faizlerini yüzde 13,50’ye çektiler. KKM hesaplarına geçen hafta herhangi bir para girişi yapılmadı. Kimse parasını gidip zarar ettiği yere yatırmaz. İnsanlar parayı yolda bulmuyorlar. İkinci formül ise bankaların KKM faizlerini kendileri yükseltmesi şeklinde oldu. Ancak bu ikinci formüle bankalar yanaşmadı. Yüzde 15-16 faizle ticari kredi vermeye zorlanan bankalar yüksek faizle mevduat toplamayı tercih etmeyecekler.

Hükümetin elinde KKM hesaplarından çözülmenin engelleneceği tek yo var. Bu da kontrollü bir şekilde dolar kurunun artışına izin vermek olacak. Enflasyon oranında bir dolar kuru yükselişi olmayabilir. Ancak enflasyon seviyesine yakın bir dolar kuru artışına seçime kadar izin verecekler. Şu anda bunun etkisini görüyoruz. Dolar kuru önümüzdeki günlerde kademe kademe yükselecek. Bunun tek nedeni de 1,4 trilyon liralık KKM’ye rüşvet. Sen gitme al bu parayı denilecek.” ifadelerini kullandı.

DIKAR KURU DÜŞER Mİ?

Dolar kurunun düşme ihtimalini değerlendiren Remzi Özdemir, “Dolar kuru acaba düşer mi diye endişe edenler var. Dolar kurunda düşüş diye bir ihtimal yok. Seçime kadar dolar kurunda kademeli bir yükselişe izin verecekler. KKM hesapları çözülürse dolar kurunu zaten tutamazlar. Bu açıdan Merkez Bankası faiz indirmiş veya indirmemiş herhangi bir önemi yok.” dedi.

DOLAR KURU KAÇ TL’YE ÇIKAR?

Dolar kurunun kaç TL’ye çıkacağını da açıklayan Remzi Özdemir, “Dolar kurunun bir adil değeri var. Şu anda dolar kurunun adil değerinin 18,60 TL olmadığını herkes biliyor. Şu anda adil değer dolar kurunda 22 TL’dir. Seçimden sonra kim iktidara gelirse gelsin büyük bir kırılmaya uğrayacağını göreceğiz. Büyük bir devalüasyon bizi bekliyor.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.