Remzi Özdemir konut ve altın fiyatlarını yorumladı! Konutta ve altında fırsat mı geliyor?

Ünlü ekonomist Remzi Özdemir konut ve altın fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Konut fiyatları yükselir mi? Altın fiyatlarında hangi seviyeler bekleniyor?
Remzi Özdemir konut ve altın fiyatlarını yorumladı! Konutta ve altında fırsat mı geliyor?

Ünlü ekonomist Remzi Özdemir iki ayrı piyasaya dair düşüncelerini açıkladı. Altın piyasasındaki gelişmeleri yorumlayan Remzi Özdemir fiyat beklentilerini de açıkladı. Ayrıca konut fiyatlarını da değerlendiren Remzi Özdemir konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceğine dair tahminini açıkladı.

Türkiye’nin büyüme rakamlarını yorumlayan Remzi Özdemir, “Türkiye’nin büyüme rakamlarına şüpheyle yaklaşmak gerekir. Tarım küçülmüş, emek küçülmüş sen nasıl büyüdün? Pandemide döneminde ekonomik faaliyetler gerilemişti ama şimdi bu faaliyetler yeniden yükseldiği için büyüme gerçekleşti. Bu büyüme rakamları kalıcı olmayacaktır. Bunun acı faturasını millet olarak ileride çok kötü bir şekilde ödeyeceğiz.” dedi.

ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Altın piyasası hakkında umut verici konuşmayan Remzi Özdemir, “Ben ons altına 2.100 dolardan itibaren şaşı bakıyorum. Ons altının 1.700 dolar altına sarkacağını düşünüyorum. 1.750 dolar seviyesinin üzerinde merkez bankası satışları ile karşılaşabiliriz. Ben altın yatırımına çok fazla sıcak bakmıyorum. FED’in politikaları ile oluşan piyasalarda altın piyasasında satış baskısı sürekli olacaktır ve yatırımcılar için bu baskı pozitif bir durum değildir.” dedi.

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Konut fiyatlarını değerlendiren Remzi Özdemir, “Şu anda Türkiye’de yeterince konut üretilmiyor. Maliyetler de arttı. Bundan dolayı agresif bir fiyat düşüşü beklemiyorum. Türkiye’de bir de enflasyon var. Enflasyon varken konut fiyatları neden düşsün? Demir fiyatları artıyor, çimento fiyatları artıyor ama konut fiyatları düşecek? Fiyat düşüşü sadece yatırım amacıyla alınan ikinci el konutlar için olabilir ama onun için de büyük bir resesyona girip para sıkışıklığı yaşanması lazım. O zaman yatırım amacıyla alanlar yüzde 10’luk bir fiyat indirimi ile o konutları satabilirler.” şeklinde konuştu.

Konut satın almak isteyenlere de öneride bulunan Remzi Özdemir, “Ben kesinlikle yatırım amacıyla konut tavsiye etmiyorum. Ancak eğer ihtiyaç varsa, eviniz yoksa şu anda ev satın alabilirsiniz. Bugün konutta fiyatları yüksek bulabiliriz ama ileride bu fiyatları bile bulamayacağız. Bu şekilde konut satın alınabilir ama konuta yatırım için para yatırmak bence doğru değil.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili uzmanın kişisel yorumlarıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.