Renault Yeni Taliant 235 Bin TL'ye satılmaya başlandı! ÖTV muafiyetli kampanya açıklandı!

Türkiye’de bazı vatandaşlara verilen bir hak olan ÖTV muafiyeti ile otomobil satın alma için otomobil firmaları kampanyalarını duyurmaya devam ediyorlar. Renault firması ÖTV muafiyetli Renault Yeni Taliant kampanyasını açıkladı.

Renault Yeni Taliant 235 Bin TL'ye satılmaya başlandı!

Türkiye’de sıfır kilometre otomobil satın almanın bedeli oldukça yüksek bütçeleri gerektirmeye başlayınca insanlar ÖTV muafiyeti ile otomobil satın alma yolunu zorlamaya başladılar. Ancak bu hak herkese verilmiyor. ÖTV muafiyeti ile otomobil satın alma hakkını sadece belirli derecede engeli bulunan vatandaşlar kullanabiliyorlar. Otomobil firmaları bu vatandaşlara yönelik araba kampanyalarını açıklamaya devam ediyorlar.

ÖTV MUAFİYETİ NEDİR?

Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın otomobil satın alımlarında vatandaşlara sağladığı ÖTV muafiyeti oldukça merak edilen bir konu. Türkiye’de araç fiyatlarının önemli bir kısmını ÖTV oluşturuyor. Belirli derecede engelli olduklarını sağlık raporu ile belgeleyen vatandaşlara firmalar ÖTV muafiyeti ile sıfır kilometre otomobil satabiliyorlar. Bu araçlar 5 yıl boyunca satılamıyor ve ÖTV muafiyeti ile satın alınan bir araç 5 yıldan önce satılmak istenirse devlete o aracın ÖTV’si ödenmeden satış gerçekleşemiyor.

RENAULT’TAN ÖTV MUAFİYETLİ TALİANT KAMPANYASI

Otomobil firmaları her araç için müşterilere ÖTV muafiyeti ile satış yapamıyorlar. Bunun için satılacak aracın ÖTV’li fiyatının 450.500 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Renault firması da ÖTV muafiyeti ile Renault Taliant satışı yapılacağına dair kampanyayı duyurdu. Buna göre 2022 model Yeni Taliant’lar müşterilere ÖTV muafiyeti ile satılacak. Müşteriler bu aracı satın almak için 235.600 TL’den başlayan fiyatları ödeyecekler. ÖTV ödenmeyen bu satışlarda sıfır kilometre otomobiller oldukça hesaplı bir şekilde satın alınabiliyorlar.

ÖTV MUAFİYET SINIRI DEĞİŞECEK!

Devletin sağladığı ÖTV muafiyet sınırı 2021'in Aralık ayında 450.500 TL olarak belirlenmişti. Şu anda bu fiyatın üzerinde satış fiyatı olan araçlar ÖTV muafiyeti ile satın alınamıyor. Otomobil fiyatlarına gelen zamlardan sonra bu fiyatın altında sadece firmaların alt segment araçlarının donanımsız versiyonları kaldı. Yıl sonuna doğru bu muafiyet sınırının 600 Bin TL civarına çıkarılması bekleniyor.