Resmi Gazete'de Yayımlandı! İlaca Zam Geldi

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile bugünden itibaren tüm ilaçlara yüzde 25 oranında zam yapıldı, eczacıların kar oranları artırıldı.

Resmi Gazete'de Yayımlandı! İlaca Zam Geldi

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar, 8 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararın 2. maddesine eklenen geçici madde ile tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan Türk lirası cinsinden 1 Euro değeri, 2022 Temmuz ayında %25 oranında artırıldı.

Konuya ilişkin yayımlanan kararda Konuya ilişkin kararda "Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 (bir) Avro değeri; 2022 yılı Temmuz ayında yüzde 25 arttırılır. Bu artış uygulanırken 3 üncü maddenin üçüncü fıkrasında yer alan mahsuplaşma işlemi ürünlere uygulanmaz" ifadelerine yer verildi.

BUGÜNDEN İTİBAREN TÜM İLAÇLARA ZAM GELDİ

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, zam kararını Sözcü'ye değerlendirerek bu kararın tüm ilaçların %25 oranında zamlanması anlamına geldiğini, her 5 ilaçtan birinin bulunamamasından ötürü tedavilerde ilaç sıkıntısı yaşandığını, zam kararından sonra ilaç sorununun bir nebze de olsa çözüleceğini vurguladı.

Resmi Gazete'de Yayımlandı! İlaca Zam Geldi

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile eczacıların karlarında da artış yapıldı. Eczacıların kar oranlarındaki artış, ilaç fiyatlarından bağımsız olarak teknik bir alt hesaplama ile belirlendi. İlaçların ilaç depolarına satış fiyatının 100 TL'ye kadar olan kısmında eczacı karı %25'ten %28'e, 100 TL ile 200 TL arasında olan kısım için %16'dan %18'e, 200 TL üzerinde olan kısımlar için de %12'den %13'e çıkarıldı. 

İlaç fiyatları ve eczacıların kar oranları değişmesine rağmen ilaç alım satımlarında ilaç depolarının kar oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.