Sanayicinin ürettiği elektrik vatandaşa ücretsiz dağıtılacak!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) çok kritik bir karar aldı. Buna göre güneş enerjisi ile sanayici ihtiyacının iki katından fazla ürettiği elektrik 48 milyon aboneye ücretsiz olarak dağıtılacak.

Sanayicinin ürettiği elektrik vatandaşa ücretsiz dağıtılacak!

Sanayi tesislerindeki elektrik ihtiyacı lisanssız güneş enerjisi sistemi ile üretilebiliyor. EPDK tarafından bu konuda çok kritik bir karar alındı. Bu karara göre sanayicilerin ihtiyaçlarının 2 katından fazla ürettikleri elektrik sisteme dahil edilerek 48 milyon elektrik abonesine ücretsiz dağıtılmış olacak.

EPDK bu konuda bir adım atarak Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde değişiklik yapmayı planlıyor. Bu değişiklik yapıldığında sanayicinin kapasite fazlası olarak ürettiği elektrik ücretsiz olarak sisteme eklenecek. Bu şekilde elektrik birim fiyatında da düşüş sağlanmış olacak. Elektrik faturaları da bu uygulama ile küçük de olsa düşebilecek.

SANAYİCİ SUİSTİMAL EDİYOR!

12 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan ve halen daha geçerliliği olan yönetmeliğe göre sanayicilerin ihtiyaçları olan elektriği üretebilmeleri için lisanssız enerji üretim hakkı veriliyor. Bu şekilde sanayici aylık tüketim miktarına dair bildirimde bulunarak bunun 2 katı kadar elektrik üretebiliyor. Üretilen elektriğin ilk kısmı sanayicinin tüketiminde kullanılıyor. İkinci kısım ise sisteme satılarak gelir elde ediliyor. Bu şekilde sistem maliyeti de karşılanabiliyor. EPDK’nın yaptığı tespitlerde ise bu durumun suistimal edildiği görüldü. Bazı sanayicilerin hayvancılık, sulama ve buna benzer tesisler kurarak elektrik ürettikleri ama esasında bu tesislerin faal olmadığı tespit edildi.

EPDK’nin sanayicilerin ürettikleri lisanssız elektrik ile alakalı yaptığı incelemede bir tesisin tüketiminin 200 katından daha fazla elektrik üretebilecek tesis kurulduğu görüldü. Fazladan üretilen elektriği sisteme satan sanayici ciddi bir kazanç elde ediyor. İmtiyazlı olarak verilen bu hakkın suistimal edilmesine EPDK müdahalesi geliyor.

EPDK yönetmelik değişikliği ile sanayicinin ihtiyacının 2 katına kadar elektrik üretimi yapmasına izin verecek. Bundan fazla üretilen elektrik ise ücretsiz olarak sisteme eklenecek. EPDK bu elektriği elektrik dağıtım şirketlerine dağıtacak ve elektriğin birim fiyatı düşecek. Elektrik dağıtım şirketleri herhangi bir suistimal yapmazlarsa vatandaşların elektrik faturaları da düşecek.