Şeker fiyatları Eylül ayına kadar sabitlendi!

Türkiye’de son dönemler yaygınlaşan fiyat sabitleme hareketine son olarak şeker fabrikaları katıldı. Alınan karara göre 1 Eylül 2023 tarihine kadar fabrikalarda şeker fiyatları sabitlendi.

Şeker fiyatları Eylül ayına kadar sabitlendi!

Türkiye’de enflasyonla mücadele kapsamında fiyat sabitleme kararlarına devam ediliyor. Önce zincir marketlerin çok sayıda ürünlerinde Ocak ayı sonuna kadar başlayan fiyat sabitleme hareketi şehirler arası otobüs bilet fiyatları ile devam etmişti. Mobilya sektöründe de fiyat sabitleme kararı alınmıştı. Son olarak ise şeker fabrikalarında fiyatlar sabitlendi. En geniş fiyat sabitleme kararını şeker fabrikaları verdi.

ŞEKERDE FİYATLAR SABİTLENDİ!

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK) tarafından bir açıklama yapılarak sabit fiyat uygulamasının başlatıldığı kamuoyuna duyuruldu. Yazılı bir açıklama yapılarak alınan son karara dair detaylar paylaşıldı. Türkiye’de 15’i kamu, 12’si özel ve 6’sı kooperatif olmak üzere toplam 33 şeker fabrikasının bulunduğu bildirilirken 2022-2023 döneminde 2,6 milyon ton pancar şekeri üretimi yapılacağı belirtildi. Tüm bu üretimin Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak seviyede olacağının da altı çizildi.

PANŞEK’ten şu yazılı açıklama yapıldı:

“Geçtiğimiz yıl dünya şeker fiyatlarında sert dalgalanmalar oldu. Bu durum stok planlamamızı bozarken arz istikrarını da etkilemiştir. Ancak bu yıl şeker üretiminde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda alınan tedbirlerle dünya şeker piyasasında dalgalanmalar olsa dahi herhangi bir risk ihtimali de kalmamıştır. Bu doğrultuda şeker fabrika çıkış fiyatları 1 Eylül 2023 tarihine kadar sabitlenmiştir. Şu anda uygulanan fiyatlar sabit fiyat olarak belirlenmiştir.”

ŞEKERE ZAM GELİR Mİ?

Fabrikalardan şeker fiyatlarında 1 Eylül’e kadar zam yapılmayarak fiyat sabitleme kararı geldi. Ancak bunun vatandaşlara yansımasının nasıl olacağı merak ediliyor. Fabrikalardan şeker alımı yaparak satışa sunan aracılardan herhangi bir fiyat sabitlenmesi kararı gelmedi. Bu durumda devletim denetim mekanizması ön plana çıkıyor. Gerekli denetimlerle şeker fiyatlarında Eylül ayına kadar herhangi bir zam yapılması düşük ihtimal olarak değerlendiriliyor.

SONRAKİ HABER