Şeker pancarı alım fiyatı 2022 açıklandı! 1 ton şeker pancarı kota tamamlama primi kaç TL oldu?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci beklenen rakamı açıklandı. 1 ton şeker pancarı alım fiyatı ve 2022 yılı için uygulanacak olan kota tamamlama primi açıklandı.

Şeker pancarı alım fiyatı 2022 açıklandı! 1 ton şeker pancarı kota tamamlama primi kaç TL oldu?

Şeker pancarı üreticilerinin merakla beklemiş oldukları şeker pancarı kota fiyatı açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yapılan son dakika açıklaması ile beklenen şeker pancarı alım fiyatı yanı sıra aynı zamanda şeker pancarı kota tamamlama primi fiyatı da belirlenmiş oldu. 

1 TON ŞEKER PANCARI FİYATI 2022 KAÇ TL OLDU?

Beklenen rakamı resmi sosyal medya hesabı üzerinden duyuran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci "Bu yılki şeker pancarı alım fiyatını ton başına 1400 TL olarak açıklıyoruz. Ayrıca, pancar üretim kotasını tamamlayan üreticilerimize ton başına 50 TL kota tamamlama primi verilecektir. Böylece şeker pancarı alım fiyatı, yüzde 245 artış ile ton başına 1450 TL olmaktadır." diyerek geçerli olan yeni fiyatları ilan etmiş oldu. 

Şeker pancarı üreticilerinin merakla beklemiş oldukları rakam böylelikle belirlenmiş oldu. Üreticilerimize hayırlı olsun denilerek paylaşılan şeker pancarı ton fiyatı için yüzde 245 zam yapılmış oldu. 2021 yılında 420 TL / Ton olarak hesaplanan rakam yapılan yüzde 245 zamdan sonra 2022 yılında 1400 liraya yükseltilmiş oldu. Pancar üretiminde ton başına kota tamamlama primi olarak ise 50 TL / Ton ödeme yapılacağı açıklandı.