Selçuk Geçer açıkladı! Gram altın ve dolar kurunda rekorlar geliyor!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer son ekonomik gelişmeleri değerlendirerek altın ve dolar kuru hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Hem altında hem de dolar kurunda rekor fiyatların görüleceğini iddia eden Selçuk Geçer bunun gerekçelerini açıkladı.
Selçuk Geçer açıkladı! Gram altın ve dolar kurunda rekorlar geliyor!

Dünya ve Türkiye ekonomisinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu gelişmeleri ünlü ekonomist Selçuk Geçer değerlendirerek altın ve dolar kuru ile alakalı olarak bazı tespitlerde bulundu. Hem altında hem de dolar kurunda rekor seviyelerin görüleceğini iddia eden Selçuk Geçer buna dair gerekçelerini sıraladı.

GRAM ALTINDA REKOR SEVİYELER GÖRÜLEBİLİR

Altın piyasasına dair bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Enflasyona karşı kendisini korumak isteyenler altına yönelmek zorunda kalacak. Dolayısıyla da altının ons fiyatı yükselmeye devam edecek. Ons altın rekor kıracak diyorduk be bize gülüyordular. Alın işte ons altın 1.900 dolar seviyesinin üzerine yerleşti. Gram altın fiyatında da yükselişler meydana geliyor. Türkiye’de dolar kurunda kısmi yükselişler oluyor ve gram altın fiyatı da her iki taraftan aldığı destekle çıkıyor. Gram altının fiyatında seçimlerden sonra rekor seviyeleri görebiliriz.” dedi.

FED’in politikalarına dikkat çeken Selçuk Geçer, “FED faiz indirimi yapacak diyorlar. Bu olursa ben şaşırırım. Bu FED’in politikasına aykırıdır. FED faiz indirimi yapsa sonra işler sarpa sarsa yeniden faiz artırımı yaptığında piyasalardaki kırılganlıklar kontrol edilemez. FED sürekli köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor. 2020’den sonra sürekli FED faiz indirecek denilerek FED’e baskı oluşturuluyor. FED 22 Mart’ta piyasaların beklentilerinin dışında bir karar verecek. FED için artık 25 baz puan faiz artırımı bile şahin olarak görülecek.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURUNDA REKOR BEKLENTİSİ

Dolar kuru hakkında da bir yorum yapan Selçuk Geçer, “Bankacılık krizi büyümeye devam ederse 2008’deki gibi bol para politikası uygulanmayacak. Bu Türkiye için dezavantaj olacak. Dövize sıkışan ülkeler döviz bulmakta zorlanacaklar. Yurt içinde zaten riskler artıyor. Bu yıl dış ticaret açığı 160 milyar dolara koşacak. Cari açık neredeyse artık dış ticaret açığı haline geldi. Bu finansal kriz demektir. Seçim ve depremin yarattığı riskler de eklenince dolar kurunun bu seviyelerde kalması mümkün değil. Bugün 18,97 TL olan dolar kuru çok ucuz. Enflasyonla kıyaslansa bugün dolar kuru 30 – 35 TL arasında olması gerekiyor. Dolar kuru ister istemez bu seviyeye fırlayacak.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.