Selçuk Geçer dolar kurunun kaç TL'ye yükseltilmek istendiğini açıkladı!

Türkiye’nin dış ticaret verilerine dair detaylı bir değerlendirme yapan nülü ekonomist Selçuk Geçer dolar kurunun 35 TL’ye çıkarılacağını iddia etti. Dolar kuru 35 TL olur mu?
Selçuk Geçer dolar kurunun kaç TL'ye yükseltilmek istendiğini açıkladı!

Dolar kuruna dair yaptığı tahminler ile dikkat çeken ekonomistlerden birisi olan Selçuk Geçer yine oldukça tartışılacak bir değerlendirmeye imza attı. Türkiye’nin dış ticaret rakamlarına dair kapsamlı bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer dolar kurunun 35 TL seviyesine çıkarılmak isteneceğini iddia etti. Peki dolar kuru 35 TL olur mu? Dolar kuru için yükseliş beklentisinde hedef rakam kaç TL’dir?

DOLAR TALEBİ ARTACAK

Türkiye’nin dış ticaret rakamlarında büyük bir dengesizlik olduğunu söyleyen Selçuk Geçer, “Temmuz ayı ithalat rakamlarına baktığımızda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41,4 oranında artış meydana gelmiş. İhracat rakamları ithalat rakamlarının çok gerisinde kaldı. Oluşan dış ticaret açığı aynı zamanda cari açık demektir. Cari açık arttıkça da dolara olan ihtiyaç her geçen gün daha da fazlalaşacak. İhracatçı hammadde almak için dolar bulmak zorunda. Bunun için piyasadan yüklü miktarlarda dolar çekilecek. Kamunun ve özel sektörün dolar borçları var. Onlar için de dolar talep edilecek. Bu kadar talebin sonu da malum.” dedi.

DOLARDA BÜYÜK BİR KIRILMA GELİYOR!

Dolar kurunda büyük bir kırılma ile karşı karşıya kalınacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Dolar kurunda büyük bir kırılmayla karşı karşıya kalacağız. Bunu bize dış ticaret rakamları söylüyor. Temmuz ayında 18 milyar 551 milyon dolarlık ihracat yapılmış. Buna karşılık 29 milyar 240 milyon dolarlık da ithalat yapılmış. Dış ticaret açığının rekor düzeyde artıyor olması dolardaki kırılmanın kaçınılmaz son olduğunu bize gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU 35 TL!

Dolar kurunun 35 TL’ye çıkarılmak istendiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Merkez Bankası’nın sürpriz bir faiz indirimi yapılmasının arkasından kurun yukarıya doğru çekilmek istenmesi gerçeği var. Dolar kurunun yükselişinin tetiklenmesini sağlamak istediler. Dolar kuru eğer 35 TL olursa o zaman cari açığı dengelemeyi planlıyorlar. Bunu bu bilinçle yapmıyorsalar iş çok daha kötü bir yere gidiyor. O zaman ödemeler dengesi kontrolden çıkacak. Bunun dışarıdan gelebilecek paralarla çevrilmesinin de imkanı kalmayacak. O zaman da dolar kuru çok sert bir şekilde yukarıya gidecek.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan yorumlar ilgili uzmanın kişisel kanaatleridir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.