Selçuk Geçer dolar kurunun patlayıp 40 TL olacağı tarihi açıkladı!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer dolar kuru ile alakalı olarak ilginç değerlendirmeler yapmaya devam ediyor. FED’in faiz kararına dikkat çeken Selçuk geçer elinde dolar olanların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
Selçuk Geçer dolar kurunun patlayıp 40 TL olacağı tarihi açıkladı!

Türkiye’de ekonomik gelişmeler dolar kuru üzerinden yorumlanmaya devam ediliyor. Merkez Bankası’nın liralaşma politikası çerçevesinde dolar kurunun baskılanması için tüm tedbirler uygulanmaya devam ediliyor. Bu şekilde dolar kurunun yükselişine izin verilmezken bu baskılamanın sonuçlarının neler olacağına dair bazı değerlendirmeler yapılıyor. Ayrıca önümüzdeki hafta FED faiz kararı belli olacak ve dolar kuru bundan da etkilenebilecek. Tüm bu gelişmeleri ekonomist Selçuk Geçer yorumladı.

FED YANILTACAK!

FED’in faiz kararının ne olabileceğine dikkat çeken Selçuk Geçer, “ABD’de birkaç bankanın batması, altın ve kripto paralardaki yükselişlerin ardından 21-22 Mart toplantılarında FED bankaları zora sokacak bir karar almayabilir. ABD’de bazı önemli finans kuruluşları FED’in Mart ayında faiz artırımı yapmamasına dair beklenti raporları yayınladılar. Ancak ben bu konuda piyasaların yanılacağını düşünüyorum.

FED 22 Mart’ta bana göre 25 baz puanlık faiz artırımı açıklayacak. Bu dolar kuru için de önemli bir işaret olacak. FED sıkı para politikasından taviz verilmediğini gösterecek. Böyle bir karar normal şartlarda dolar kurunu yükseltir. Ancak Türkiye ekonomisinde normal şartlar devre dışı kalalı çok oldu. Dolayısıyla FED ne karar verirse versin dolar kurunda yükseliş olmaz.” dedi.

PİYASADA DOLAR 25 TL!

Dolar kuru hakkında bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Türkiye’de 7 aydır yükselmeyen bir dolar kuru var. Sadece ufak ufak yükselişe izin veriliyor. Üstelik dolar kurunu yatıştıracak herhangi bir yapısal ekonomik uygulama devreye sokulmadı. Peki bu dolar kuru neden artmıyor? Aslında dolar kuru yükseliyor ama tabelada bunu göremiyorsunuz. Piyasada dolar kuru 25 TL olarak değerlendiriliyor ve fiyatlamalar ona göre yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU PATLAR!

Dolar kurunun ne zaman yükseleceğini de belirten Selçuk Geçer, “Merkez Bankası’nın dolar kurunu seçimlere kadar baskılayacağını artık biliyoruz. Seçimlerden önce dolar kurunun patlamasını hükümet istemez. Ancak seçim sonucu ne olursa olsun o zaman dolar kuru kırılacak. Haziran ayına kadar bu kırılma olmaz. Haziran sonrasında ise dolar kuru öyle 3-5 kuruş yükselmez. Kuru 40 TL’de tutabilirlerse başarılı olduk diyecekler.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.