Serbest piyasa fındık fiyatları Ağustos 2022! Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun, Düzce, Kocaeli, Sakarya!

2022 serbest piyasa fındık fiyatları merak ediliyor. Fındık fiyatları şu anda serbest piyasada ne kadar? Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sakarya, Düzce, Kocaeli fındık fiyatları ne kadar oldu?

Serbest piyasa fındık fiyatları! Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun, Düzce, Kocaeli, Sakarya!

Türkiye’de fındık üretimi yapılan illerde 2022 yılının ürününün hasat süreci devam ediyor. Bazı illerde fındık hasadı erken başladığı için üreticiler fındıklarını yavaş yavaş pazara çıkarmaya başladılar. Peki serbest piyasada fındık fiyatları ne kadar oldu? TMO fiyatları serbest piyasa fiyatlarını nasıl etkiledi?

TMO ALIMLARA HAFTAYA BAŞLIYOR!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce gerçekleştirdiği Ordu ziyaretinde fındık fiyatlarını Giresun kalite için 53 TL olarak açıklamıştı. TMO’da geçerli olacak olan bu fiyat randımana göre artıp azalabilecek. Ancak fındık üreticileri için TMO’ya fındık teslim etmeleri de bir başka sorun oluyor. TMO belirli bir kota uygulaması yaparken randevulu sistem ile çalışması üreticileri zorluyor. Genellikle il dışından gelerek fındık hasadını tamamlayıp yeniden yaşadıkları yerlere dönmek isteyenler TMO’nun randevu sistemini tercih etmiyorlar. Ayrıca peşin ödeme yapılmamasından dolayı da bu seçenekten uzak duruluyor. Bu durumda serbest piyasaya fındık satışı gerçekleşiyor.

SERBEST PİYASADA FINDIK FİYATLARI NASIL OLUŞUYOR!

Serbest piyasada fındık fiyatları oluşurken pazara çıkan fındık miktarına göre belirleme yapılıyor. Tüccarlar yurt dışı bağlantısı kurarak üreticilerden fındık topluyorlar. Ancak söz verdikleri kapasiteyi pazardan toplama riski oluşması durumunda fındık fiyatları artıyor. Lakin şu anda böyle bir durum yaşanmıyor. Yeni sezon pazarı oluştuğu için serbest piyasada fındık fiyatları TMO fiyatlarının epey gerisinde kaldı.

İL İL FINDIK FİYATLARI!

Zonguldak: 36,80 TL – 41,50 TL
Trabzon: 35,50 TL – 40,50 TL
Samsun: 38,50 TL – 42,00 TL
Sakarya: 37,00 TL – 41,50 TL
Ordu: 37,80 TL – 42,50 TL
Kocaeli: 36,80 TL – 42,50 TL
Giresun: 36,80 TL – 46,72 TL
Düzce: 36,00 TL – 43,50 TL