SGK emeklilere faizsiz nakit avans verecek! Tek dilekçe ile hesaplara 15 Bin TL, 20 Bin TL yatacak!

SGK emeklilere faizsiz nakit avans verecek! Tek dilekçe ile hesaplara 15 Bin TL, 20 Bin TL yatacak!
Tüm emeklilere faizsiz nakit avans verilmesine dair çalışmanın yeni ayrıntıları ortaya çıktı. SGK tarafından verilecek olan bu nakit avanslar emekli maaşının 3 katına kadar olabilecek. İşte emeklilere faizsiz nakit avans ile alakalı merak edilen ayrıntılar.

Türkiye’de ekonomik sıkıntı içerisinde kalan vatandaşların arasında emekliler çok ciddi bir yer tutuyorlar. Hükümetin emeklilerin enflasyona karşı ezdirilmeyeceğine dair verdiği sözün gereği bazı yeni uygulamalar gündeme geliyor. Emeklilere faizsiz nakit avans verilmesi de bunlardan birisi oldu.

3 MAAŞ FAİZSİZ NAKİT AVANS!

Geçtiğimiz günlerde Emekliler Derneği tarafından dillendirilen emeklilere 3 maaş tutarında faizsiz nakit avans verilmesine dair heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Kulis bilgilerine göre bu konuda bir çalışma yapılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında görüşmeler devam ederken emeklilere sağlanacak olan bu imkan için Ocak 2023 tarihi konuşulmaya başlandı.

EN AZ 15 BİN TL FAİZSİZ NAKİT AVANS VERİLECEK?

Emeklilere yönelik yapılan faizsiz nakit avans çalışmasına dair ayrıntılar da belli olmaya başladı. Emeklilere sağlanacak bu imkanı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) finanse edecek. Araya bir başka kurumun girmeyecek olması ek bir maliyetin de çıkmasını engelleyecek. Şu anda 3.500 TL olan en düşük emekli aylığının Ocak 2023’te 5.000 TL seviyesine çıkması bekleniyor. Emeklilere faizsiz nakit avans imkanının da Ocak 2023’te verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı alan bir emekli 15 Bin TL faizsiz nakit avans alabilecek. Emekli maaşı ne kadar fazla olursa alınabilecek nakit avans da o kadar fazla olabilecek.

EMEKLİ MAAŞINDAN KESİLECEK!

SGK tarafından verilecek olan faizsiz nakit avans için geri ödemeler de kolaylıkla yapılabilecek. Emeklilere 36 aya kadar sürede geri ödeme imkanı verilecek. Emekli vatandaş geri ödeme seçeneğinde kaç ayı tercih ederse kullanılan nakit avans taksit taksit emekli maaşından düşülecek. Emekli maaşlarını veren kurum olan SGK bu kesintiyi maaş üzerinden yapacak ve emeklilerin ödeme yapmak için ekstra bir işlem yapmasına gerek kalmayacak.

SGK’YA DİLEKÇE İLE BAŞVURULACAK, NAKİT AVANS ATM’DEN ALINACAK!

SGK’ya nakit avans almak için emekli vatandaşlar bir dilekçe ile başvuru yapmaları gerekecek. Ayrıca E-devlet üzerinden de online ortamda bu dilekçe verilebilecek. Bu başvuru kısa bir süre içerisinde onaylanıp işleme sokulacak. Emekli vatandaşın talep ettiği faizsiz nakit avans ise hemen emekli maaş hesabı üzerinden emeklinin banka hesabına aktarılacak. Emekliler faizsiz nakit avanslarını ATM’lerden çekebilecekler.