SGK harekete geçti, maaşlar kesiliyor! Bunu yapanlara 300 Bin TL fatura çıkıyor!

SGK tarafından ölüm aylıkları denetimlerine başlandı. Bu denetimlere takılan vatandaşların hayatı adeta kabusa dönüyor. Maaşları kesilen bu kişiler bir anda çok yüklü bir borcun altına giriyorlar.

SGK harekete geçti, maaşlar kesiliyor! Bunu yapanlara 300 Bin TL fatura çıkıyor!

SGK bütçesinde açık verilmesi ve EYT düzenlemesi ile çok daha yüksek bir bütçeye ihtiyaç olması bakımından denetimlerin sıklaştığı bildirildi. SGK’dan usulsüz bir şekilde maaş alanların tespiti halinde vatandaşlar ağır yaptırımlarla karşılaşıyorlar. En çok usulsüzlük ile ölüm aylıklarının ödenmesinde yapılıyor.

SAHTE BOŞANMAYLA SGK ZARARA UĞRATILIYOR

Anne veya babasından emekli maaşı alma hakkı olan kadınlar evliliklerine eşleri ile anlaşmalı olarak son veriyorlar. Resmiyette boşanan bu kadınlar babalarından veya annelerinden emekli maaşı alıyorlar. Ancak boşandıkları eşleriyle aynı evde yaşamaya devam ediyorlar. Bu sahte boşanma yolunu kullanan çok sayıda vatandaş SGK’nin her ay milyonlarca lira zarar etmesine neden oluyorlar. Bu konuda denetimlere başlayan SGK’nın yaptırımlarının ise çok ağır olduğu bildirildi.

ANLAŞMALI BOŞANMA SGK TAKİBİNDE

Konuya dair bir açıklama yapan SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, “Bu yöntemle kişiler haksız kazanç elde ediyorlar. SGK olarak biz sigortalıların vefat etmesi halinde onların geride kalan kız çocuklarının ekonomik durumlarına destek olabilmek için kendilerine ölüm aylığı bağlıyoruz. Bunun bağlanabilmesi için kız çocuğunun evli olmaması veya evliyse boşanmış olması ya da eşinin vefatı ile bekar kalması gerekiyor. Günümüzde bu hakkı suistimal edenler çoğaldı. Bu ölüm aylığını alabilmek için eşinden boşanıp aynı evde yaşamaya devam edenler var. Biz buna anlaşmalı boşanma adını veriyoruz.” dedi.

DÖRT KOLDAN DENETİM YAPILIYOR

Anlaşmalı boşanmaların mercek altında tutulduğunu söyleyen SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, “Anlaşmalı boşanma yapanları vatandaşlarımız CİMER’e, ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ne veya SGK’nın birimlerine şikayet edebiliyorlar. Biz bu şikayetleri aldığımızda mutlaka değerlendiriyoruz. Denetmenlerimiz gerek muhtarlarla gerekse de bu kişilerin çevresindekilerle görüşüp meseleyi anlıyorlar. Boşandıklarını söyleyen kişilerin faturaları ile adreslerini de kontrol ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

MAAŞ KESİLİYOR, ÖDENEN PARA FAİZİYLE İCRA YOLUYLA TAHSİL EDİLİYOR

SGK’nın kız çocuklarına sağladığı ölüm aylığı imkanını suistimal edenleri çok ağır bir yaptırım bekliyor. Haksız yere emekli maaşı alan bu kişilerin tespit edilmesi halinde SGK ilk iş olarak bu maaşları hemen kesiyor. Ardından ise son 10 yıl içerisinde ödenmiş olan tüm emekli maaşları faiziyle beraber geri isteniyor. Bu geri isteme ise icra yoluyla yapılıyor. SGK’nın icraya verdiği bu kişilerden tahsil edilen tutar bazı durumlarda 300 Bin TL’yi bulabiliyor.

SONRAKİ HABER