SGK'dan 1.000 TL taksitli faizsiz konut kredisi! Kimlere sıfır faizli konut kredisi veriliyor?

Ev satın almak isteyenlere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından faizsiz konut kredisi imkanı sağlandığı bildirildi. Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden kullanılan SGK faizsiz konut kredisini kimler çekebilir? SGK faizsiz konut kredisi şartları nelerdir?

SGK'dan 1.000 TL taksitli faizsiz konut kredisi!

Ekonomik durumu yeterli gelmediği için ev sahibi olmayan bazı vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından faizsiz konut kredisi verildiği duyuruldu. Şartları karşılayan vatandaşlar SGK’dan 240 Bin TL’nin üzerinde sıfır faizli konut kredisi alabilecekler. Peki SGK kimleri SGK faizsiz konut kredisi alma hakkı var? SGK sıfır faizli konut kredisinin koşulları nelerdir?

SGK FAİZSİZ KONUT KREDİSİNİ KİMLER ALABİLİR?

SGK faizsiz konut kredisi imkanından kimlerin yararlanabileceğini açıkladı. Buna göre harp ve vazife malülü olmaları nedeniyle kendilerine aylık bağlanan vatandaşlar bu imkandan yararlanabiliyorlar. Ayrıca harp ve vazife malulü aylığı alanların vefat etmesi durumunda onların dul ve yetimleri de bu imkandan faydalanabiliyorlar. Harp ve vazife malulü aylığı alırken faizsiz kredi imkanından yararlanmadan vefat edenlerin dul ve yetimleri de faizsiz konut kredisi çekebiliyorlar.

SGK’nın açıklamasına göre mevzuatta harp ve vazife malulü sayılmalarına karşın sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri de faizsiz konut kredisi çekme hakkına sahipleri. Aylık bağlanan malullerden 5510 sayılı Kanunun 4. maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle aylıkları kesilenlere de bu imkan veriliyor. Son olarak ise 15 Temmuz gazilerinin faizsiz konut kredisi çekme hakkı bulunuyor.

SGK FAİZSİZ KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILIR?

SGK’nın faizsiz konut kredisi imkanından yararlanma hakkı olan vatandaşlar bu kredi için başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceklerini de merak ediyorlar. Önceki yıllarda bu kredi başvurusu için “Hak Sahipliği Belgesi” ve “TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi” veriliyordu. Ancak daha sonra SGK ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında anlaşma sağlandı. Bu anlaşma gereği TOKİ ile SGK arasında veri paylaşımı yapılıyor. Dolayısıyla kredi başvurusu için belge verilmesine gerek kalmadı. Ziraat Bankası şubelerine ve TOKİ kampanyalı konut satışından yararlanmak için Ziraat Bankası ve Halkbank’a doğrudan başvuru yapılması gerekiyor.

KREDİ BORCU NASIL GERİ ÖDENİYOR?

SGK’nin verdiği faizsiz konut kredisinin geri ödemesi de SGK’nın aracılığı ile oluyor. Konut kredisini çeken vatandaşa SGK tarafından her türlü tazminatlar dahil verilen aylık maaşın dörtte biri kesilerek kredi borcu ödeniyor. Yani bu vatandaşların maaşlarının dörtte biri kredi borcuna otomatik olarak kesiliyor. Ayrıca aylık bağlanmamış veya aylığı kesilmiş müşterek kredi çekmiş çocukların geri ödemeleri de bir sistem içerisinde yapılıyor. Buna göre geri ödemelerin başladığı tarihte aylığa bağlanmış çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen aylığının dörtte birinin yüzde 25 fazlası aylık kredi taksiti olarak kabul edilir. Bu taksit de her ay çocuk tarafından bankaya yatırılır.

NE KADAR AYLIK TAKSİT ÖDENİR?

SGK faizsiz konut kredisi çekenler aylık ne kadar kredi taksiti ödeyeceklerini de merak ediyorlar. Bu kredi taksiti kullanılan kredinin limitinden daha çok alınan aylığa göre belirlenmektedir. 4.000 TL aylık alan bir harp ve vazife malulü vatandaş faizsiz konut kredisi çekmişse maaşının 1.000 TL’si ile kredi taksiti ödemektedir.