Sıcak gelişme: 6 ay ödemesiz Ziraat Bankası 0.49 temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz başvurusu başlayacak iddiası!

Dar gelirlilere yeni destek açıklamaları peş peşe gelmeye devam ederken bir son dakika açıklaması da Ziraat Bankası 6 ay ertelemeli bireysel temel ihtiyaç destek kredisi hakkında yapıldı.

6 ay ödemesiz Ziraat Bankası 0.49 temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz başvurusu başlayacak iddiası!

Yükselen enflasyon rakamları pek çok üründe zam yağmuru yaşanmasına neden olurken yapılan zamlar en çok dar gelirli vatandaşları etkilemişti. Düşen alım gücü nedeniyle vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşamaya başlarken hükümet peş peşe yeni destek paketlerini devreye almaya başlamıştı. 

İlk olarak kiralara yüzde 25 zam sınırı getirilmiş sonrasında ise TOKİ 150 bin sosyal konut projesi açıklanmış, dar gelirli ailelere kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunulmuştu. Tarım Kredi Marketler tarafından satılan ürünlere indirim açıklaması gelirken pek çok üründe düşük fiyatlarla satış yapılacağı ilan edilmişti. 

DEVLET BANKALARI YENİ DESTEK KREDİLERİ VERECEK Mİ?

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası tarafından yapılan Ağustos ayı PPK toplantısı ile sürpriz bir karara imza atmış ve 100 baz puanlık faiz indirimi yaptığını duyurmuştu. Yapılan faiz indirimi sonrasında gözler bankaların faiz oranlarına çevrilirken kulislerde de yeni destekler hakkında haberler dolaşmaya başladı. Özellikle de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan yeni dar gelirlilere destek açıklaması ile kulisler hareketlendi. 

 Bakan Nebati yapmış olduğu açıklamasında dar gelirli kişilere yönelik olarak 4 bakanlık ile birlikte çalıştıklarını ve çok yakın bir zamanda yeni destek kredilerini ilan edeceklerini söyledi. Yapılan açıklama ile bir süredir gündemde olan temel ihtiyaç destek kredisi bir kere daha gündeme taşınmış oldu. 

Sıcak gelişme: 6 ay ödemesiz Ziraat Bankası 0.49 temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz başvurusu başlayacak iddiası! - Resim : 2

TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ: ZİRAAT BANKASI 6 AY ERTELEMELİ 10.000 TL 0.49 FAİZLİ İHTİYAÇ KREDİSİ VERECEK Mİ?

Vatandaşın nakit para ihtiyacı artarken konu hakkında bir son dakika iddiası daha gündeme taşındı. Finans kulislerinde konuşulan iddialara göre kış gelmeden önce artacak olan nakit para ihtiyaçları için kamu bankaları bir kere daha devreye girecek ve 6 ay ertelemeli nakit para desteği sağlayacak. 10 bin liraya kadar verilecek olan kredide bir kere daha hem düşük faiz hem de taksit erteleme fırsatı sunulacak. 

Sıcak gelişme: 6 ay ödemesiz Ziraat Bankası 0.49 temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz başvurusu başlayacak iddiası! - Resim : 3

Böylelikle hükümetin hedeflediği süreye kadar yani enflasyonda düşüş sağlanana kadar vatandaşın maddi olarak rahatlatılması sağlanacak. İlk olarak pandemi döneminde verilen destek kredisinde milyonlarca kişi başvuru yapmıştı. İddialar gerçek çıkarsa 2. faz başvuru alınmış olacak.