Sigortalı ya da sigortasız olmanız fark etmiyor! Çocuk sahibi olan baba ve annelere 1.250 TL ödeniyor

Ailelere ödenen devlet desteği her geçen gün artarken bu desteklerden biri de çocuk parası olarak öne çıkıyor. Sigortalı olma şartının aranmadığı bu destekle kaymakamlık üzerinden başvuru yapılıyor. 5 yıl içinde başvuru yapana ödeniyor.

Çocuk sahibi anne ve babalara sigorta şartı aranmaksızın 1.250 TL ödeniyor!

Ekonomik olarak yaşanan zorluklar için devlet sosyal yardım destek miktarlarını arttırmaya devam ederken yeni destek paketleri de peş peşe açıklanmıştı. Bu destek ödemelerinden biri de çocuk parası olarak öne çıkıyor. Çocuk arasını diğer yardımlardan ayıran en önemli fark hiçbir şart ve ek koşul aranmamasıdır. 

Çocuk parası öncelikli olarak annelere ödenmekte olup bu tutarı babalarda alabilmektedir. Geriye dönük olarak 5 senelik başvuru yapma imkanı sunulan bu tutar için başvuru tarihinde ödenen güncel tutarlar üzerinden hesaplara para yatırılmaktadır. Peki, çocuk parası nedir, çocuk parası yardımı şartları nelerdir, başvurusu nereden, nasıl yapılır?

ÇOCUK PARASI YARDIMI NE KADAR, BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Aile Bakanlığı tarafından ödenen sosyal yardım parası desteklerinden biride çocuk parası olarak bilinmektedir. Türk vatandaşı olan tüm anne ve babalar çocuk parası yardımı için başvuru hakkına sahiptir. Yeni anne ve baba olan kişilere ihtiyaçları için farklı isimlerde destek ödemeleri yapılmakta olup bu ödemelerden biri de çocuk parası olarak öne çıkmaktadır. 

Sigortalı ya da sigortasız olmanız fark etmiyor! Çocuk sahibi olan baba ve annelere 1.250 TL ödeniyor

Bu yardımı almak için başvuru yapılması da gerekmez. Doğum yapan aile çocuklarının kimlik belgesini çıkartmaları yeterlidir. Bu işlem esnasında çocuk parası için yardım başvurusu da otomatik olarak alınır. Ancak bazı istisnai durumlarda başvuru alınmaz ve ödeme yapılmaz. İstisnai durumlar için Aile Bakanlığı özel başvuru imkanı sunar. Çocuklarının kimliklerini çıkarırken bu ödemeyi almayan aileler için Bakanlık, Kaymakamlık üzerinden başvuru alır. 

Sigortalı ya da sigortasız olmanız fark etmiyor! Çocuk sahibi olan baba ve annelere 1.250 TL ödeniyor - Resim : 2

GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK BAŞVURU YAPANLARA 1.250 TL ÖDENİYOR! 

Aile Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler arasında yer alan çocuk parası kimlik çıkartılırken alınmadığı takdirde 5 sene içerisinde alınabilmektedir. Geriye dönük 5 senelik zaman dilimi içerisinde yapılan başvurularda ödenen doğum yardımı için bakanlıktan yapılan açıklamada "15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır. Başvuru önceliği annenindir." ifadesine yer verildi. 

Sigortalı ya da sigortasız olmanız fark etmiyor! Çocuk sahibi olan baba ve annelere 1.250 TL ödeniyor - Resim : 3

ÇOCUK, DOĞUM YARDIMI BAŞVURU ŞARTI NEDİR, ÇOCUK PARASI NE KADAR 2022?

Çocuk yardımı parası için başvuru yapmak isteyen ailelerin son 5 sene içerisinde çocuk sahibi olması şartı aranırken 2022 senesinde çocuk parası yardımı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve ailenin 3. çocuğunu kucağına alması durumunda 600 TL olarak ödenmektedir. Toplamda 1.250 TL ödeme yapılmaktadır.