SON DAKİKA: Borsada devre kesici ne demek, ne zaman kalkar, kaç dakika sürüyor, neden uygulanır?

Son dönemde yaşadığı yükseliş ve ralli başarısı ile kazanç getiren Borsa'da son dakika gelişmesi yaşandı. Yoğun satış baskısı nedeniyle borsada devre kesici işleme alındı.

SON DAKİKA: Borsada yaşanan sert düşüş sonrası devre kesici uygulamaya alındı!

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklama ile sert satış baskısı nedeniyle 109 hissede devre kesiciyi işleme aldı. Güne pozitif olarak yukarı yönlü başlayan Borsa İstanbul BİST100 endeksi sonrasında başlayan kar satışlarının baskısı ile sert bir düşüş yaşadı. 

Kar satışlarının belirli hisse senetlerinde yoğunlaşması üzerine pek çok hissede devre kesiciler üst üste uygulamaya alındı. 2773 puan seviyesinin altına sarkan endeks sonrasında kar satışı baskısının belirli hisselerde ağırlaşmaya başlaması üzerine 109 hissede devre kesicinin uygulamaya alındığı ilan edildi. 

DEVRE KESİCİ NEDİR, NEDEN UYGULANIR, NE KADAR SÜRER?

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklama ile devre kesici uygulaması "Bir sermaye piyasası aracında işlemler seansın sürekli işlem bölümünde çok fiyat yöntemi ile yürütülürken belirli bir referans değer üzerinden hesaplanan fiyat değişiminin Borsa tarafından belirlenmiş olan eşik değerlere (oranlara) ulaşması veya aşması hâlinde ilgili sermaye piyasası aracının işlemleri geçici süre ile emir toplama aşamasına alınacaktır. İlgili sermaye piyasası aracında tek fiyat yöntemi kullanılarak fiyat belirlemesi yapılır. Tek fiyat yöntemine ilişkin süreçlerin tamamlanmasının ardından ilgili sermaye piyasası aracının işlemleri yeniden seansın sürekli işlem bölümüne alınır ve işlemlere çok fiyat yöntemi ile devam edilir" şeklinde tanımlandı. 

Dünyadaki tüm borsalarda yaygın olarak kullanılan devre kesici endeks verilerinin ilk olarak yüzde 5 sonrasında takip eden sürede yüzde 7 oranında değer kaybı yaşaması durumunda hissede panik satışları yapılmasının önüne geçilmesi için yapılan bir tedbir uygulamasıdır. Devre kesici uygulaması 15 dakika sürer ve bu sürenin sonunda hisse senedi yeniden işleme açılır.