Son dakika Düzce'de vergi ödemeleri 1 ay ertelendi Düzce afet bölgesi ilan edilir mi?

Türkiye bugün bir kere daha acı deprem gerçeği ile yüz yüze gelirken Düzce'de meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem sonrasında afet bölgesi beklentisi oluşmuştu. Son dakika açıklaması geldi.

Son dakika Düzce'de vergi ödemeleri 1 ay ertelendi Düzce afet bölgesi ilan edilir mi?

Düzce'de meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem bir kere daha küllenen acıları yeniden hatırlatırken şehirde bazı binalarda maddi hasar ve kısmi çökmeler meydana gelmişti. Yaşanan deprem sonrasında vatandaşlar büyük panik ve korku yaşarken çok sayıda binada derin çatlaklar meydana gelmişti. 

Yaşanan deprem sonrasında şehirde afet bölgesi ilan edilmesi yönünde beklentiler oluşurken konu hakkında ilk adımı Hazine ve Maliye Bakanlığı attı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Düzce'nin Gölyaka ilçesi merkez üssü olan deprem nedeni ile vergi mükelleflerinin Kasım ayı sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerinin ertelendiği ilan edildi. 

DÜZCE AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ Mİ, EDİLİR Mİ, NE OLUR?

Yaşanan depremin ardından afet bölgesi beklentisi oluşan Düzce için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile mükelleflerin kasım ayının sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süreleri ile söz konusu beyannameler üzerine tahakkuk edecek vergilerin ödeme sürelerini bir ay ertelemiş oldu. 

Söz konusu kararın amacının vergi mükelleflerinin mağduriyetlerini önlemek amacı ile alındığı belirtildi. Afet bölgesi ilan edilmesi noktasında ise ne yazık ki böyle bir durumun olmadığı belirtildi. Bir bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için günlük hayatın olağan akışını engelleyen büyük bir deprem, yangın, sel ya da toprak kayması gibi afet olması gerekiyor. Afet bölgesi ilan edilen yerde vergi borçlarının yanı sıra bankalara olan kredi borçları gibi borçların ödemeleri de erteleniyor. 

SONRAKİ HABER