Son Dakika: EFT Yatırımcıları Altına Sırt Döndü, 60 Tonluk Çılgın Kaçış Yaşandı! Commerzbank ve Wall Street Altın Fiyatı Tahmini

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken şahin FED ile güçlenen dolar kuru piyasada büyük bir tufan yaşanmasına neden oldu. Altında son durum ne, altın fiyatları düşmeye devam eder mi, neden düştü, ne zaman yükselir?

Commerzbank ve Wall Street Altın Fiyatı Tahmini

Piyasalar küresel enflasyon krizi nedeniyle büyük bir çalkalanma yaşarken Türkiye'de enflasyonun en çok yükseldiği ülkelerden biri olmuştu. Amerika rekor kıran enflasyon ile mücadele konusunda faiz silahına sarılırken şahin FED mesajları küresel piyasalarda yeni bir dalgalanma daha yaşanmasına neden oldu. 

Faiz silahını çeken FED enflasyonda yaşanan yükselişin önünü kesebilmek adına her geçen gün biraz daha şahinleşmeye devam ederken atılan adımlar küresel piyasada doların güçlenmesine neden oldu. Dolar kuru yaşanan yükseliş ile beraber dün itibari ile Euro kurunu yakalarken, 20 sene sonra bir ilk yaşandı ve dolar ile Euro paritesi eşitlendi. 

ALTIN FİYATLARINDA SATIŞ BASKISI ARTTI! DOLAR KURUNDAKİ YÜKSELİŞ ALTINI NASIL ETKİLER?

Türkiye'de gram altın fiyatı hesaplanırken uluslararası piyasada uygulanan ons altın fiyatı ve dolar kuru kullanılmaktadır. Bu nedenle dolar kurunda yaşanan yükseliş iç piyasada gram altın için destek oluştururken dolardaki yükseliş bu nedenle altına olumlu yansır. 

Ancak dış piyasada ons altın ile dolar arasında bir savaş bulunmakta olup, dolardaki yükseliş altın için düşüşü getirir. Güçlü dolar her zaman için zayıf altın anlamına gelirken altında son dönemde yaşanan düşüş doların güçlenmesi nedeniyle yaşandı. 

Son Dakika: EFT Yatırımcıları Altına Sırt Döndü, 60 Tonluk Çılgın Kaçış Yaşandı! Commerzbank ve Wall Street Altın Fiyatı Tahmini

WALL STREET ANALİSTLERİ UZMAN ALTIN YORUMLARI: ALTINDA DÜŞÜŞ KALICI MI, YÜKSELİŞ OLUR MU?

Altın fiyatlarında yaşana dalgalanma hakkında Kitco News anketine katılan 15 Wall Street analistleri altın konusunda iyimser bir tablo çizdi. Ankete katılan Wall Street analistlerinden yüzde 42'si altında iyimser bir tablo çizerken, yüzde 38'i ise daha düşük olacağını öngördü. 

Son Dakika: EFT Yatırımcıları Altına Sırt Döndü, 60 Tonluk Çılgın Kaçış Yaşandı! Commerzbank ve Wall Street Altın Fiyatı Tahmini - Resim : 2

COMMERZBANK ANALİSTLERİ ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ! ALTINDA YÖN NE OLACAK?

Dünyaca ünlü Almanyalı dev yatırım bankası da altın fiyatlarında yaşanan düşüşü aşırı buldu. Bu nedenle altın fiyatlarında yeni bir yükseliş dalgası beklentisini açıklayan Commerzbank analistleri "EFT yatırımcıları altına sırtını dönüyor. Bloomberg tarafından takip edilen altın EFT’leri, yalnızca son iki haftada yaklaşık 60 ton çıkış kaydetti. Ancak mevcut fiyat zayıflığını abartılı buluyoruz. sürekli yüksek enflasyon ve resesyon riski altının lehine. Bu da fiyatın toparlanacağını gösteriyor” diyerek altın fiyatlarında toparlanma beklendiğini dile getirdi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ismi geçen kurumlar tarafından yapılan değerlendirmelerden derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.