Son dakika kredi faiz indirimi haberi: 18 banka listede! Bakan duyurdu, devlet destekli konut kredisi ile en uygun faiz oranı yüzde 0.68 oldu

Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi kararı sonrasında gözler bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarına çevrilmişti. Konut kredisi paketinde devlet desteği açıkladı, kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 0.68 oldu!

18 banka listede! Devlet destekli konut kredisi ile en uygun faiz oranı yüzde 0.68 oldu

Bankaların faiz oranları vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken özellikle de Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası gözler kredi faizlerine çevrilmişti. Bankaların yapılan faiz indirimini kendi oranlarına yansıtıp yansıtmayacakları merak konusu olmuştu. 

Yükselen enflasyon ve dolar kuru nedeni ile bankalar faiz indirimi yapmaya yanaşmazken konu hakkında bir son dakika açıklaması da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında aranılan şartları taşıyan kişilere konut kredisi paketlerinde 600 baz puanlık faiz indirimi yapacaklarını duyurdu. 

BAKAN MURAT KURUM SON DAKİKA KREDİ FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI: 0.68 FAİZLE 18 BANKA KONUT KREDİSİ VERECEK! 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı son dakika açıklaması ile 18 banka ile imzalanan ortak protokol kapsamında devlet destekli konut kredisi verileceğini duyurdu. İstanbul'da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinde konuşan Bakan Kurum “Vatandaşlarımıza kentsel dönüşüm sürecinde Bakanlığımız olarak 600 bin liraya kadar kredi desteğinde 600 baz puan da destek sağlamış olacak. Bu 400 bin liraydı. 400 baz puandı. Bunu da 600 bin lira yani 600 baz puana çıkarıyoruz" diyerek 600 baz puanlık faiz desteği sağlayacaklarını ilan etti. 

Son dakika kredi faiz indirimi haberi: 18 banka listede! Bakan duyurdu, devlet destekli konut kredisi ile en uygun faiz oranı yüzde 0.68 oldu

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ NEDİR, KİMLERE VERİLİR?

6306 sayılı Kanun kapsamında, yapısı riskli olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişiler ile bu konutlarda en az 1 senedir oturan kiracılara kentsel dönüşüm konut kredisi verilmektedir. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Son dakika kredi faiz indirimi haberi: 18 banka listede! Bakan duyurdu, devlet destekli konut kredisi ile en uygun faiz oranı yüzde 0.68 oldu - Resim : 2

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada kentsel dönüşüm konut kredisi faiz desteği ise 600 baz puana yükseltilmişti. Bu açıklama sonrasında gözler bankaların konut kredisi faiz oranına çevrilirken en uygun kredi veren banka yine Vakıfbank oldu. 

Son dakika kredi faiz indirimi haberi: 18 banka listede! Bakan duyurdu, devlet destekli konut kredisi ile en uygun faiz oranı yüzde 0.68 oldu - Resim : 3

400 baz puan üzerinden yapılan hesaplamada Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 1,29 olarak uygulanırken bu oranın 600 baz puana yükseltilmesi ile söz konusu kredi faiz oranı yüzde 0,68 seviyesine düşmüş olacak. Bakan Kurum yeni kampanyanın 1 Eylül tarihinde başlayacağını dile getirdi.