Son dakika kulis haberi: Bankada doları olana kredi yasağı! Dolar hesabı olanlara bankalar kredi vermesin çağrısı geldi

Bankaların döviz hesabı miktarları artmaya devam ederken Türkiye'de 180 milyarlık döviz stokunun 400-500 kişinin elinde olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Döviz hesabı olanlara kredi yasağı gelir mi?

Son dakika kulis haberi: Bankada doları olana kredi yasağı

Son olarak Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan "kredi alanlar dolar alırsa biz enflasyonu nasıl düşüreceğiz" açıklaması ile gündeme bomba gibi düşen iddialara bir yenisi daha eklendi. Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası Başkanı olarak atanmadan önce ekonomik yazarı olarak çalıştığı Yeni Şafak Gazetesi tarafından yapılan haber ile BDDK'ya kredi çağrısı yapıldı. 

Türkiye'de dövizi belirli bir kesimin stokladığı iddialarına yer verilen haberde turizm, yabancı yatırımcılar ve ihracat piyasasının getirdiği yüksek dövize rağmen bu nedenle piyasaların bir dengeye oturtulamadığı iddia edildi. Yapılan haber sonrasında gözler BDDK'ya çevrilirken böyle bir yasağın getirtilip getirtilemeyeceği ise tartışma konusu oldu. 

DÖVİZ HESABI OLANLARA KREDİ ÇEKME YASAĞI GETİRİLEBİLİR Mİ, BDDK BÖYLE BİR KARARI ALABİLİR Mİ?

Daha öncede defalarca gelen döviz yasağı iddialarına bir yenisi daha eklendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK 'ya yapılan çağrı ile dolar kurunu düşürmek için dövizi olanlara kredi yasağı getirtilmesi çağrısı yapıldı. Yapılan haber sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. 

Son dakika kulis haberi: Bankada doları olana kredi yasağı! Dolar hesabı olanlara bankalar kredi vermesin çağrısı geldi

Sosyal medyada haberi yapan gazetenin Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun daha önce ekonomi yazarı olduğu belirtildi. Yapılan haberde "Bazı holding şirketleri, bir yandan bankadaki paralarını dolarda tutarken, bir yandan da ithalatın finansmanı için bankalardan kredi kullanıyor. Döviz stoklayan 400-500 kişinin elinde 180 milyar dolarlık döviz var. Bankalardaki mevduatın yüzde 70’ine hükmeden stokçular, aldıkları yeni kredilerle dolar almak için bütün yolları deniyor" denilerek dolar tutan şirketlere kredi yasağı getirtilmesinin zorunlu bir hale geldiği belirtiliyor. 

Son dakika kulis haberi: Bankada doları olana kredi yasağı! Dolar hesabı olanlara bankalar kredi vermesin çağrısı geldi - Resim : 2

DÖVİZİ OLANA KREDİ YASAĞI GELEBİLİR Mİ, BANKADA DOLARI OLANLARA İHTİYAÇ KREDİSİ VERİLMEYECEK Mİ?

Piyasanın rayına oturtulması için mutlaka döviz stokçularına bir dur denilmesi gerektiği belirtilirken dövizi olana kredi yasağı bir kere daha gündeme geldi. Daha öncede döviz tutan firmaları Merkez Bankası uyarmıştı. 

 Açıklamaların peş peşe gelmesi kamuoyunda böyle bir düzenleme olduğu yönündeki tahminleri güçlendirdi. Konu hakkında ise BDDK ya da Merkez Bankası tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bankada dövizi olanlar için kredi yasağı getirtilebileceği ya da faturalı kredi zorunluluğu gibi kredi çekilecek ihtiyacın kanıtlanmasının zorunlu hale getirtilebileceği belirtiliyor.