SON DAKİKA: Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararını açıkladı, sürpriz faiz indirimi geldi! 100 baz puan ne demek, dolar altın ne olur?

Piyasaların merakla beklemiş olduğu politika faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı ilan edildi. TCMB faiz kararı ne oldu, faiz indirimi ne demek, faiz düşerse ne olur, dolar yükselir mi, altın düşer mi?

SON DAKİKA: Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararını açıkladı!

Tüm dünya yükselen enflasyon rakamları ile mücadele etmeye devam ederken Amerikan Merkez Bankası FED ve Avrupa Merkez Bankası ECB başta olmak üzere pek çok ülkenin merkez bankası bu süreçte faiz artırımı kararı almıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından ise politika faiz oranı bir önceki PPK toplantısı olan Temmuz ayı toplantısında yine pas geçilmiş ve faiz oranı yüzde 14 seviyesinde sabit tutulmuştu. 

Diğer ülkelerin merkez bankaları tarafından yapılan faiz artırımları ile Türk Lirası gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrışmış ve ne yazık ki dolar karşısında TL büyük değer kaybı yaşamıştı. Tüm gelişmelerin ardından gözler Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan yeni faiz kararına çevrilmiş, Ağustos ayı PPK toplantısı faiz kararı beklenmeye başlanmıştı. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NUN KARNESİ! POLİTİKA FAİZ ORANI VE DOLAR KARŞILAŞTIRMASI! 

Yapmış olduğu sert faiz artırımı kararları ile doları şoka uğratan Naci Ağbal son PPK toplantısı ile bir kere daha faiz artırımı kararı almış ve dolar o tarihte 7 liranın altını görerek sert kayıplar vermişti. Ancak, faiz politikası nedeni ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ile uyuşamadığı iddia edilen Ağbal son dakika kararnamesi ile görevden alınmış, yerine Şahap Kavcıoğlu 20 Mart 2021 tarihinde atanmıştı. Kavcıoğlu göreve gelmesinin ardından bir süre politika faiz oranını yüzde 19 seviyesinde sabit tutsa da sonrasında faiz indirimlerine başlamış, politika faiz oranı kademeli olarak yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine kadar çekilmişti. 

SON DAKİKA: Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararını açıkladı, sürpriz faiz indirimi geldi! 100 baz puan ne demek, dolar altın ne olur?

Ancak dolar kuru bu hamlelerle sert bir şekilde yükselirken son dönemde yabancı ülkelerin faiz artırımı yapması ve enflasyonda yaşanan yükseliş ile ne yazık ki TL'de değer kaybı artmıştı. Politika faiz oranı yüzde 14 seviyesinde yer alırken TÜİK tarafından açıklanan son enfasyon rakamına göre ise yıllık TÜFE oranı yüzde 79,60 seviyesinde bulunuyor. 

SON DAKİKA: Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararını açıkladı, sürpriz faiz indirimi geldi! 100 baz puan ne demek, dolar altın ne olur? - Resim : 2 

SON DAKİKA: MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AĞUSTOS 2022 AÇIKLANDI! 

Piyasaların merakla beklemiş olduğu faiz kararı sonunda açıklandı. Yapılan TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun imzası ile yayımlanan PPK toplantı tutanağı ile "Şahap Kavcıoğlu (Başkan), Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener, Yusuf Tuna. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14’den yüzde 13’e indirilmesine karar vermiştir" denilerek 100 baz puanlık faiz indirimi yapıldı.