Son Dakika! Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı faiz kararı açıklandı! 100 baz puanlık indirim açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Eylül ayı PPK toplantısı yapıldı. Yapılan toplantı sonrasında milyonlarca kişinin merakla beklemiş olduğu faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde kaç oldu?

Son Dakika! Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı faiz kararı açıklandı!

Dün Amerika Merkez Bankası FED tarafından açıklanan 75 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrası gözler bugün açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararına çevrilmişti. Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı öncesinde dolar kurunun 18.36 TL seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırması TCMB tarafından açıklanacak olan kararın önemini arttırırken beklenen açıklama geldi. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK toplantısı ile alınan karar kamuoyuna açıklandı. Merkez Bankası bir yandan FED tarafından yapılan agresif faiz artırımı politikası bir yandan yükselen enflasyon oranları kıskacında verdiği kararı Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden ilan etti. 

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası uzun süredir politika faiz oranı rakamını sabit bırakmış ve enflasyon baskısına rağmen faiz artırımı kararı almamıştı. Bir önceki toplantıda ise Merkez Bankası finans kulislerini sallayan bir karara imza atarak faiz artırımı beklentisi bulunmasına rağmen 100 baz puanlık sürpriz faiz indirimi kararı ile dolar kurunda sert bir yükseliş yaşanmasına neden olmuştu. 

Son Dakika! Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı faiz kararı açıklandı! 100 baz puanlık indirim açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu önceliği enflasyonla mücadele değil, büyüme rakamlarının desteklenmesine verdiklerini belirterek politika faiz oranını 100 baz puan indirdiklerini açıklamış ve yüzde 14 seviyesinden yüzde 13 seviyesine çektiklerini açıkladı. 

Son Dakika! Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı faiz kararı açıklandı! 100 baz puanlık indirim açıklandı - Resim : 2

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SON DAKİKA: EYLÜL 2022 KARARI PPK TOPLANTISI İLE POLİTİKA FAİZ ORANI SABİT TUTULDU NE DEMEK, PAS GEÇMEK NE ANLAMA GELİYOR?

Dolar kurunun karar öncesi 18,36 TL seviyesini test ederek tüm zamanların tarihi rekorunu kırması ve 21 Aralık seviyesini de aşması ile gözler TCMB tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrilmişti. Pek çok ekonomist yaşanan yükselişin kırılması için 100 baz puan üzerinde sert bir faiz artırımı kararı alınması gerektiği konusunda ortak görüş benimse de TCMB PPK toplantısı ile çıkan karar faizin 13 puan seviyesinden 100 baz puanlık indirim ile 12 puana çekti. 

Son Dakika! Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı faiz kararı açıklandı! 100 baz puanlık indirim açıklandı - Resim : 3

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLER, BANKALARIN KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Ekonomistler artık bankaların Merkez Bankası politika faiz oranı ile bağımsız hareket ettiklerini belirterek enflasyon ve döviz kurunda düşüş yaşanmadan kredi faizlerinde düşüş yaşanmasının son derece zor olduğunu belirtiyorlar. Dolar kuru ise yüksek enflasyona ve FED baskısına rağmen faizin sabit tutulması sonrasında yükselişe geçerken altın fiyatları ise uluslararası piyasada dolar endeksinin güçlenmesi ile baskılanıyor. Yapılan 100 baz puanlık indirimin piyasada yeni bir dalgalanma etkisi yaratması bekleniyor.