Son dakika! TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı açıklandı

Resmi enflasyon raporu TÜİK tarafından yayımlandı. TÜİK Eylül ayı enflasyon oranı ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı rakamı açıklandı. Kiralara kaç TL zam geldi, işyeri, ofis kira artışı zam oranı yüzde kaç oldu?

Son dakika! TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı açıklandı

Son dakika! TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı açıklandı... Milyonlarca kişinin beklemiş olduğu enflasyon raporu ve resmi kira artışı zam oranı rakamını TÜİK açıklarken enflasyonda yaşanan yükseliş hız kesmesine rağmen sürdü. 

TÜİK enflasyon verileri için beklenen gün gelirken kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan raporda yer alan aylık TÜFE oranı milyonlarca memur ve emeklinin son 6 aylık enflasyon farkı zammı oranı hesaplaması için kullanılması nedeni ile önem taşıyor. 12 aylık TÜFE ortalaması ise resmi kira artışı zam oranı olarak kullanılıyordu. 

TÜİK EYLÜL AYI ENLASYON ORANI 2022! 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanan Eylül ayı enflasyon raporu ile resmi enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. TÜFE'deki (2003=100) değişim 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %3,08, bir önceki yılın Aralık ayına göre %52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre %83,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %59,91 olarak gerçekleşti.

Son dakika! TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı açıklandı

EKİM 2022 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA TABLOSU! EKİM'DE KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ?

Kira Bedeli: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Ekim 2022 Kira Artış Oranı: % 59,91

Ekim Ayı Kira Zammı Tutarı: 599,10 TL

Ekim 2022 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.599,10 TL

Son dakika! TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı açıklandı - Resim : 2

KONUTLARDA KİRA ARTIŞI ZAMMI YÜZDE KAÇ, EV SAHİBİ KİRAYA EN FAZLA KAÇ LİRA, NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Kiralık ve satılık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni ile hükümet tarafından alınan karar ile kiralara zam konusunda yeni yasal düzenlemeye gidilmişti. Torba yasaya eklenen madde ile 2023 yılının Temmuz ayına kadar konutlarda kira artışı yasal sınırı yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Bu nedenle imzaladığı kira sözleşmesi Ekim ayında sona eren ve yenilenecek olan kiracılar açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması yerine yüzde 25 oranında zam yapacaklar. Ev sahibinin bu oranın üzerinde zam yapması kanunen yasaklanırken bu oranın altında olan rakamlar için ise karşılıklı iki tarafın rızası yeterli olacak. 

Son dakika! TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı açıklandı - Resim : 3

İŞYERİ, OFİS, BÜRO VE DÜKKAN KİRA ARTIŞI ZAM ORANI EKİM 2022 YÜZDE KAÇ, İŞYERLERİNE NE KADAR ZAM GELDİ?

Kanunlarla belirlenen yüzde 25 zam sınırı sadece konutlar için geçerli olduğu için ne yazık ki işyeri, ofis, dükkan ve depo gibi ticari taşınmazlarda resmi kira artışı zam oranı o ay için TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE oranı olarak uygulanacak. Söz konusu rakam Ekim ayında yüzde 59,91 oldu.

SONRAKİ HABER