Şubat sonunda dolar kurunun kaç TL olacağını açıkladı!

Dolar kuru ile alakalı sivri çıkışları ile tanınan ekonomist Selçuk Geçer yeni bir tahminde bulundu. Şubat ayında dolar kurunun yükselmesini beklediği seviyeyi açıklayan Selçuk Geçer yatırımcılara dikkatli olma çağrısı yaptı.
Şubat sonunda dolar kurunun kaç TL olacağını açıkladı!

Türkiye ekonomisinde dolar kuru ile alakalı gelişmeler yakından takip ediliyor. Dolar kuru uzunca bir süredir sakin bir seyir takip ediyor. Bazı ekonomistlere göre kurda seçim öncesinde önemli bir atak meydana gelmesi zor bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Bunun tam tercini söyleyen ve kurun sert yükseleceğini iddia eden ekonomistler de var. Bunlardan birisi olan Selçuk Geçer dolar kuru ile alakalı olarak yine oldukça farklı bir değerlendirme yaptı.

DOLAR KURU 24 TL BEKLENTİSİ!

Dolar kurunun gerçek değerinde olmadığını ifade eden Selçuk Geçer, “Dolar kuru baskılanmamış olsa, Merkez Bankası kamu bankaları aracılığıyla milyarlarca doları yakmamış olsaydı dolar kuru şu anda 24 TL olmuştu. Çünkü doların şu anda gerçek değeri 24 TL. Seçime kadar doları baskılamaya çalışacaklar ama başaramayacaklar. Bu baskılamayı sürdürmek mümkün değil. Hükümetin ülkeye sokabildiği sıcak para de girdi bitti. Önümüzdeki haftalarda dolar kuru yükselmeye başlayacak ve Şubat sonuna kadar 24 TL’lik bir dolar kuru göreceğiz.” dedi.

Türkiye’nin ekonomik gerçeklerinin dolar kurunu baskılayabilecek nitelikte olmadığının altını çizen Selçuk Geçer, “Şu anda reel sektör zaten doları gerçek değerinden fiyatlıyor. Türkiye’nin kısa vadeli borcu tarihi seviyelere ulaştı. 1 yıl içerisinde 190 milyar dolar ya ödenecek ya da yüksek faizle ertelenecek. Bu borç varken sizin doları baskılama şansınız artık kalmadı. Yakında dolar kurunun yeniden tırmanmaya başladığını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

FAKİRLEŞME SÜRECEK!

Vatandaşın fakirleşmeye devam edeceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye’de çok ilginç gelişmeler oluyor. TÜİK gerçek enflasyonu açıklamıyor. Maaşlara zam o gerçek olmayan enflasyon ile yapılıyor. Maaş zammı gerçek enflasyon değerinin altında kalıyor. Ancak o maaşla bir şey almak istediğinizde gerçek enflasyonla muhatap oluyorsunuz. Sonra fahiş fiyat diyorlar. Fahiş fiyat değil gerçek fiyatlama yapıyorlar. Ev fiyatları, araba fiyatları neden patladı gitti. Bunların hepsi mi fahiş fiyat uyguluyor. Arada fırsatçılar var ama ana neden gerçek enflasyon ile TÜİK enflasyonu arasındaki farktan kaynaklanıyor. Vatandaş fakirleştikçe fakirleşiyor.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.