Suudi Arabistan'dan 5, Katar'dan 10 Milyar Dolar geliyor! Dolar kuru nasıl etkilenecek, düşer mi?

Türkiye’de olası dolar kıtlığının önüne geçebilmek için adımlar ardı ardına atılıyor. Suudi Arabistan’dan 5 Milyar dolarlık bir anlaşma için görüşmelerde sona gelinirken şimdi de Katar ile görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı.

Suudi Arabistan'dan 5, Katar'dan 10 Milyar Dolar geliyor! Dolar kuru nasıl etkilenecek, düşer mi?

Türkiye ekonomisinde en büyük sorun olarak gösterilen cari açık ile alakalı olarak çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Cari açığın çok yüksek olması ve kısa vadeli ödenmesi gereken dış borcun fazlalığından dolayı bir dolar kıtlığı riski bulunuyor. Ekonomi yönetiminin bu sorunu oldukça farklı bir yöntemle aşabilmek için hareket ettiği bildirildi.

SUUDİ ARABİSTAN 5 MİLYAR DOLAR GÖNDERİYOR

Geçtiğimiz günlerde önce Reuters tarafından duyurulan ve daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da kabul edilen gelişmeye göre Suudi Arabistan’dan Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık mevduat gönderilmesine dair nihai görüşmelerde sona yaklaşıldı. Bu kaynak direkt olarak Merkez Bankası’nın kasasına girecek. Ancak bu 5 Milyar doların hangi koşullarda gönderileceği, faiz uygulanıp uygulanmayacağı, ne zaman iade edileceği gibi bir detay henüz ortaya çıkmadı.

KATAR’DAN TÜRKİYE’YE 10 MİLYAR DOLAR

Şimdi yine Reuters bir başka iddiada bulundu. Bu iddiaya göre Katar da Türkiye’ye 10 milyar dolarlık bir kaynak aktarımı yapacak. Bu görüşmelerde de son aşamaya gelindiği bildirildi. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar ziyaretinde konunun liderler seviyesinde görüşüldüğü belirtildi. Gönderilecek olan 10 Milyar doların 2-3 milyar dolarlık bölümünün eurobond şeklinde olacağı ve 2022 yılı tamamlanmadan bu kısmın aktarımının yapılacağı iletildi.

SWAP SİSTEMİ ARKA PLANA İTİLDİ!

Geçmiş dönemlerde Merkez Bankası ile diğer ülkelerin merkez bankaları arasında swap anlaşmaları yapılıyordu. Bu swap anlaşmalarının büyük bir kısmı devam ediyor. Ancak Merkez Bankası’nın son dönemlerde diğer ülkeler ile swap olarak değil mevduat olarak para aktarımı anlaşması sağladığı görülüyor. Swap anlaşmaları ile ülkelerin yerel para birimleriyle girişler oluyordu. Bu yeni sistemle direkt olarak dolar girişi yapılıyor.

DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR?

Merkez Bankası’nın kasasına Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolar ve Katar’dan da 10 Milyar dolar girecek olmasının dolar kuru üzerinde nasıl bir etki yapacağı merak ediliyor. Dolar kuruna karşı bu para girişleri Merkez Bankası’nın elini güçlendirecek. Ancak 15 Milyar dolar ile dolar kurunu düşürmenin imkanı bulunmuyor. Kamu ve özel sektörün kısa vadeli dış borcunun toplamının 185 milyar dolar olduğu düşünülürse konuşulan rakam çok da büyük değil. Ekonomistler bu para girişlerinin dolar kurunun yükseliş hızını yavaşlatabileceği yorumlarını yapıyorlar.

Not: Burada yer alan bilgi ve yorumlar yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER