Tahıl anlaşması sonrası buğday fiyatlarında sert düşüş!

Tahıl sevkiyatı anlaşmasının imzalanması sonrasında buğday fiyatlarında gerileme görüldü. Buğday fiyatları, savaşın başladığı 24 Şubat tarihinden de düşük oldu.

Tahıl anlaşması sonrası buğday fiyatlarında sert düşüş!

Türkiye ile Birleşmiş Milletler öncülüğünde İstanbul’da bir araya gelen Rusya ve Ukrayna taraflarının imzaladığı tahıl anlaşması, aradan henüz saatler geçmesine karşın fiyatlara yansıdı. Anlaşmanın ilan edilmesi sonrasında buğday fiyatları, Rusya – Ukrayna Savaşı’nın başladığı günden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Tahıl anlaşması sonrası buğday fiyatlarında sert düşüş!

Rusya – Ukrayna savaşının başlamasıyla patlak veren buğday krizinin aşılması adına, Türkiye’nin yoğun çabaları meyvelerini verdi. Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde bir araya gelen heyetler, tahıl sevkiyatı anlaşmasına imza attı.

Dolmabahçe’de Rusya ve Ukrayna heyetleri tarafında imzalanan anlaşma sonrası Avrupa Birliği başta olmak üzere ABD, İngiltere, İtalya, İsveç, Letonya ve Ukrayna gibi ülkeler yoğun çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

Bu gelişmeler ışığında BM Genel Sekreteri Guterres atılan imzaların fiyatları düşüreceğini ifade ederek, tahıl ve gıda ürünlerinin küresel pazarlara ulaştırılması için açığı kapatıp fiyatların düşürüleceğini açıkladı.

Açıklamaların ardından beklenen oldu ve buğday fiyatlarında gerileme meydana geldi. Buğdayın Chicago borsasında işlem gören vadeli kontratları son 5 ayın en düşük seviyesine, yani savaşın başladığı gün olan 24 Şubat’taki rakamların altına düşürdü.

Arzın yükselme beklentileriyle yüzde 6 değer kaybeden buğdayın fiyatı 7,7 dolara düştü. Bu gelişmeler yaşanırken ilerleyen süreçte buğday fiyatlarının daha da düşmesi ve bunun gıda fiyatlarına yansıtılması bekleniyor. Öyle ki son aylarda Rusya – Ukrayna savaşında yaşanan buğday krizi nedeniyle fiyatlar zirveye çıkmış ve ekmek, un gibi ürünlere büyük zamlar yapılmıştı.