TCMB PPK Temmuz 2022 faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Temmuz 2022 faiz kararı ne olur?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Temmuz 2022 faiz kararını açıklayacağı tarih belli oldu. TCMB PPK toplantısının gerçekleşeceği tarih ve saat netleşti.

TCMB Temmuz 2022 faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararına ilişkin geri sayım başladı. TCMB’nin faiz kararını açıklayacağı tarih belli oldu. Temmuz 2022 PPK Toplantısının yapılacağı tarih netleşti. Dünya ve Türkiye piyasalarının gözü bu karara kilitlendi…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ardından, Merkez Bankası’nın faiz kararı merakla bekleniyor. Dolar kurunun ve enflasyonun hızla yükselişe geçmesi nedeniyle bu ay yapılacak TCMB PPK Toplantısı’ndan çıkacak karar merak konusu oldu.

TCMB Temmuz 2022 faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Piyasalardaki meraklı bekleyiş nihayet sonuçlanıyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 21 Temmuz Perşembe günü gerçekleşecek. Bu kapsamda Merkez Bankası faiz kararını 21 Temmuz’da açıklayacak.

Merkez Bankası, bir önceki toplantıda politika faizinde değişikliğe gitmemiş ve yüzde 14 seviyesinde sabit bırakmıştı. 2022 yılının başından bu yana TCMB faiz kararında herhangi bir değişiklik yapmıyor. Piyasalarda heyecanlı bekleyiş sürerken TCMB’den 21 Temmuz Perşembe günü saat 14.00’te çıkacak faiz kararı büyük önem teşkil ediyor.

TCMB PPK Temmuz 2022 faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Temmuz 2022 faiz kararı ne olur?

TCMB Haziran ayı faiz kararı ne olmuştu?

Merkez Bankası, Haziran ayında açıkladığı faiz kararında değişikliğe gitmemiş ve yüzde 14 oranında sabit tutmuştu. TCMB tarafından yapılan açıklamada, ‘ "Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir." İfadelerine yer verilmişti.

TCMB Temmuz 2022 faiz kararı ne olur?

Enflasyon rakamı ve dolar kurunda yeni zirvelerin görüldüğü bir Temmuz ayının sonuna gelinirken, TCMB’nin faiz kararı dengeleri değiştirecek. Analistler, son 6 aydır faiz kararını değiştirmeyen Merkez Bankası’nın bu ay da herhangi bir değişiklik yapmayacağını ve faizi yüzde 14’te sabit bırakacağını öngörüyor.