Temmuz ayı enflasyon beklentisi açıklandı! TÜİK TEFE TÜFE Temmuz enflasyonu ne zaman açıklanacak?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ekonomide büyük bir dalgalanma yaşanmasına neden olmuştu. Gözler TÜİK tarafından açıklanacak resmi rakamlara çevrilirken Temmuz ayı enflasyon beklentisi beklenti anketi sonuçları gelmeye başladı.

Temmuz ayı enflasyon beklentisi açıklandı!

Pandemi döneminin yarattığı ağır tahribatın ekonomik sonuçları küresel piyasalarda büyük bir enflasyon krizi yaşanmasına neden olmuştu. Türkiye'de bu ağır krizden payını alırken ne yazık ki dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler arasına girmişti. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan resmi enflasyon raporu için geri sayım başlarken gözler Temmuz ayı enflasyon beklentisi anketlerine çevrilmişti. Merak edilen ilk rakamlar ve ekonomistlerin yorumları gelmeye başladı Temmuz'da enflasyon düşecek mi, düşer mi?

TEMMUZ AYI ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ 2022!

Enflasyon verisinin açıklanması için geri sayım başlarken gözler TÜİK tarafından açıklanacak olan resmi rakam öncesi beklenen anket verilerine çevrilmişti. Dün Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yılın üçüncü enflasyon raporu sunumu yapılmış ve merak edilen rakamlar ilan edilmişti. 

Merkez Bankası enflasyon beklenti anketi verilerinde ise açıklanan en son rakamlar cari yıl sonu tüketici enflasyonu yıllık TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 64,59 iken, bu anket döneminde yüzde 69,94 olarak hesaplanmıştı.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi için açıklanan rakam ise bir önceki anket döneminde yüzde 37,91 iken, bu anket döneminde yüzde 40,23 olarak rekor bir sıçrama yaşamıştı.  24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 22,04 ve yüzde 24,27 olarak ilan edildi. 

 EKONOMİSTLERİN TEMMUZ AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

Ünlü ekonomist ve Dünya Gazetesi ekonomi yazarı Alaattin Aktaş yaptığı açıklama ile Temmuz ayında akaryakıt fiyatlarında düşüş yaşandığını, otomobil fiyatları ve gıda fiyatlarındaki artışın ise sınırlı kaldığını belirterek fiyatlarda baskı oluşmadığını bu nedenle enflasyonun görece düşük çıkacağını açıkladı. 

Aktaş Temmuz ayı enflasyon beklentisi olarak ise "Temmuz enflasyonu (bugünkü duruma göre) yüzde 1.13'ün altına inmez; ama 3 mü olur, 5 mi olur, bilemem. Çünkü ne olacağına dönük bir çalışmam, bir tahminim yok. Ancak temmuzda bu yılın şimdiye kadarki en düşük oranı gelirse buna da şaşırmam" diyerek en düşük aylık TÜFE tahmini beklentisi olarak yüzde 1.13 rakamını açıkladı.