Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan kredi açıklaması! Halkbank 60 ay vadeli ucuz kredi dağıtacak!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Halkbank üzerinden esnaf ve sanatkarlara verilecek olan düşük faizli kredi için 15 Milyar TL’lik kaynak aktarımının hemen yapılacağını açıkladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan kredi açıklaması! Halkbank 60 ay vadeli ucuz kredi dağıtacak!

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara verilen düşük faizli krediler ile alakalı olarak yeni bir gelişme yaşandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş bu krediler için ayrılan 100 Milyar TL’lik kaynağın 15 Milyar TL’sinin gelecek hafta Halkbank’a aktarılacağını söyledi. 100 Milyar TL’den kalan kısım için ise 4 ay içerisinde tüm kaynak Halkbank’a aktarılacak.

YÜZDE 7,5 FAİZLE KREDİ

Esnaf ve sanatkarlara Halkbank tarafından verilen kredilere dair açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Esnaf ve sanatkarlarımıza düşük faizli kredi kullandırmaya devam ediyoruz. Yüzde 9,5 faizle bu krediler kullandırılıyordu. Bu faizi yüzde 7,5’e indirdik. 100 Milyar TL tutarındaki kaynağı 4 ay içerisinde esnaflarımızla buluşturacağız. Aralı9k ayına geldik ve esnaflarımızın finansman ihtiyaçları var.” dedi.

100 MİLYAR TL KREDİ KULLANDIRILACAK

Halkbank’ın kredi dağıtmak için hazırlıklar yaptığını açıklayan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Halkbank’ın esnaflara vereceği kredi için ilave finansmana ihtiyaç var. Halkbank tüm hazırlıklarını tamamladı. 15 Milyar TL’yi hemen göndereceğiz. Pazartesi gününden itibaren bu kaynak esnaflara dağıtılmaya başlanacak. Geri kalanı ise 4 ay içerisinde tamamlayacağız. Esnaf kardeşlerimize bu planlama içerisinde paralar aktarılacak.” ifadelerini kullandı.

Esnaflara yönelik özel bir hassasiyetlerinin olduğunu söyleyen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Esnaf sadece ticari olarak değil sosyal bir de görev görüyor. Esnaflar bulundukları illerde, ilçelerde, mahallelerde itibarlı insanlardır. Yapacağımız düzenlemeler ve atacağımız adımlarla esnaf tarafında olacağız. Esnafın aleyhinde herhangi bir düzenlemeye bugüne kadar imza atmadık.” şeklinde konuştu.

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara yönelik çeşitli kredi programları uygulanıyor. Genç girişimciler başta olmak üzere çok çeşitli gruplar kredi imkanlarından yararlanabiliyorlar. Bu kapsamda esnaflara 500 Bin TL’ye kadar krediler veriliyor. Kullanılan krediler 60 ay vade imkanıyla Halkbank tarafından esnaf müşterilere sağlanıyor.

SONRAKİ HABER