Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sakarya, Düzce, Kocaeli serbest piyasa fındık fiyatları

Serbest piyasa fındık fiyatları merak ediliyor. Serbest piyasada fındık kaç TL’ye alınıyor. İşte Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun, Düzce, Sakarya, Kocaeli fındık fiyatları...

Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sakarya, Düzce, Kocaeli serbest piyasa fındık fiyatları

2022 sezonu fındıkları pazara inmeye başladı. Toprak Mahsulleri ofisi (TMO) fındık alımlarına başlarken serbest piyasa da hareketlendi. Üreticiler fındıklarını en kolay şekilde serbest piyasaya satabiliyorlar. Bundan dolayı da serbest piyasada fındık fiyatları merak ediliyor. Serbest piyasada fındık fiyatları ne kadar oldu?

TMO ALIMLARA BAŞLADI!

Fındık üreticisinin ürettiği fındığı TMO’ya satmasının biraz zahmeti bulunuyor. Randevulu olarak yapılan alımlarda kota uygulamasının da olması üreticileri TMO’dan uzaklaştırıyor. TMO için açıklanan fındık fiyatı 50 dirhem fındık için 53 TL olmuştu. Ancak 50 dirhem altı kalitede fındıklar daha düşük fiyatlara alınıyor. Özellikle fındıkları düşük kalite olanlar da TMO’yu tercih etmiyorlar. TMO belirli bir kalitenin altındaki fındıkların alımını kabul etmiyor.

SERBEST PİYASADA FINDIK FİYATLARI NE KADAR?

Serbest piyasada fındık fiyatları üreticileri memnun edebilecek seviyeye henüz ulaşmadı. Yeni sezonun başlamasına rağmen serbest piyasada fiyatlar TMO’nun açıkladığı fiyatların çok altında bulunuyor. Bundan dolayı da fındık üreticileri zararla sezonu kapatmamak için beklemeye devam ediyorlar.

Serbest piyasada fındık alımı yapan tüccarlar ve alıcılar yurt dışı bağlantılarına göre alım gerçekleştiriyorlar. Pazarda yeteri kadar fındık çıkarıldığında fiyatlar düşük tutuluyor. Ancak üretici fındığını pazara çıkarmadığında serbest piyasada fındık fiyatları artıyor. Şu anda yeteri kadar fındık alımı yapan serbest piyasanın fındık fiyatlarını artırmayı gerektirecek bir durum bulunmuyor.

İl il serbest piyasa fındık fiyatları ne kadar? Serbest piyasa kapsamında Trabzon’da 43 TL, Giresun’da 45 TL, Ordu’da 44 TL, Samsun’da 43 TL, Sakarya’da 44 TL, Düzce’de 44 TL ve Kocaeli’de 45 TL’den fındık alımı yapılıyor. Fındık üreticileri serbest piyasada fındıklarını yaklaşık 10 TL daha az fiyatla satıyorlar. 1 ton fındığın TMO’da fiyatı 53 Bin TL olurken serbest piyasada bu rakam 43 Bin TL’ye kadar düşebiliyor.