TÜİK TEFE TÜFE Ağustos ayı enflasyonu ve Eylül 2022 resmi kira artışı zam oranı ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?

Milyonların beklediği enflasyon rakamı için geri sayım başladı. Amerika'da FED tarafından yapılan faiz artırımı sonrasında enflasyonda düşüş başlarken gözler Türkiye'ye çevrilmişti. TÜİK Ağustos 2022 enflasyonu ne zaman açıklanacak, Eylül ayı kira artış oranı hangi tarihte belli olacak?

TÜİK TEFE TÜFE Ağustos ayı enflasyonu ve Eylül 2022 resmi kira artışı zam oranı ne zaman açıklanır?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken gözler Ağustos ayı enflasyonu rakamlarına çevrilmişti. Ağustos 2022 dönemine ilişkin enflasyon raporunu TÜİK ayın sona ermesinin ardından takip eden ilk haftanın içerisinde ilan edecek. 

Söz konusu rapor içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması işyeri kira artış oranı olarak büro, ofis, depo, dükkan gibi ticari taşınmazların resmi kira artışı zam oranı olarak uygulanacak. Hatırlanacağı üzere yapılan yeni düzenleme ile konutlarda kira sözleşmesi yenilenirken uygulanan resmi yasal zam sınırı yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. 

TÜİK TEFE TÜFE AĞUSTOS AYI ENFLASYONU NE ZAMAN HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon raporu için geri sayım başladı. Ülkemizde resmi enflasyon raporunu TÜİK hesaplamakta olup sepette belirlenen ürünler üzerinden yaşanan fiyat artışları ölçülmektedir. Hesaplamanın yapılacağı ayın sona ermesinin ardından TÜİK tarafından takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde sonuçlar ilan edilmektedir. 

TÜİK TEFE TÜFE Ağustos ayı enflasyonu ve Eylül 2022 resmi kira artışı zam oranı ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?

Bu nedenle açıklanan enflasyon raporu o ayın ismi ile anılsa da aslında bir öneki aya ait verilerdir. Örneğin TÜİK Ağustos ayı enflasyonu 5 Eylül 2022 tarihinde ilan edilecektir. Eylül ayında açıklanan raporda yer alan veriler aslında Ağustos ayının enflasyon sonuçlarıdır. Yayımlanan rapor içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ise işyerleri için uygulanacak olan resmi kira artışı zam oranı olarak uygulanacak. Konutlar için ise yüzde 25 zam sınırı uygulaması 1 Temmuz 2023 tarihine kadar uygulanmaya devam edilecek.