Tüm bankalar ödeyecek! Emeklilere ek promosyon geliyor!

Tüm bankalar ödeyecek! Emeklilere ek promosyon geliyor!
Emeklilere ödenen emekli maaş promosyonları ile alakalı olarak yeni gelişmeler yaşanıyor. Emeklilerin ek promosyon ödemesi alma imkanı doğdu. Tüm bankalar emeklilere ek promosyon ödemesi yapacaklar.

Bankalar emekli maaş promosyonu kampanyaları kapsamında emekli müşterilere promosyon ödemeleri yapıyorlar. Emekli müşteri bankaya 3 yıl boyunca emekli maaşını bir başka finans kuruluşa taşımayacağına dair söz verip bu ödemeyi almaya hak kazanıyor. Banka da müşterinin hesabına yatan ilk emekli maaşının ardından ödemeyi yapıyor. 

BANKADAN BANKAYA DEĞİŞİYOR!

Emeklilerin bankadan bankaya değişen promosyon tutarları ile karşılaşmaları akılları karıştırabiliyor. Kamu bankaları asgari tarifeden ödeme yaparken bazı özel bankalar daha yüksek tutarlarda emekli maaş promosyonu ödüyorlar. Bu tamamen bankanın emekli müşterilere yönelik politikalarından kaynaklanıyor. Daha fazla emekli maaş müşterisi olmasını isteyen bankalar yüksek tutarlı promosyon ödemesi yapıyorlar. 

EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI HESAPLARI DEĞİŞTİRECEK!

Bankaların emekli müşterilere verdikleri maaş promosyonu tutarlarını emeklilerin maaş miktarları belirliyor. SGK'nın kararı ile emekli maaşları 4 ayrı kategoriye ayrıldı ve buna göre bankalar ödeme yapıyorlar. SGK'nın emekli maaş promosyonu kapsamında ayırdığı kategoriler şöyle:

-3.500 TL'ye kadar emekli maaşı alanlar

-3.500 TL ile 7.500 TL arasında emekli maaşı alanlar

-7.500 TL ile 10.000 TL arasında emekli maaşı alanlar

-10.000 TL ve üzerinde emekli maaşı alanlar

Emekli maaşlarına Temmuz ayında zamlar uygulanacak ve emeklilerin çok büyük bir çoğunluğunun maaşları 10.000 TL'nin üzerine çıkacak. Bu durumda emekli maaş promosyonlarında da emekliler bir üst kategoriye geçerek en yüksek seviyeden emekli maaş promosyonu ödemesi alabilecekler. Bu durumda bankaları ile promosyon sözleşmesi yapan emekliler bu sözleşmeleri yenileyerek ek promosyon ödemelerini alabilecekler. 

EMEKLİLERE NE KADAR EK PROMOSYON ÖDENECEK?

Emeklilere ne kadar ek promosyon ödeneceği Mayıs ayının tarifeleri üzerinden hesaplanabiliyor. Temmuz ayına kadar bu tarifelere zam uygulanabilir. Bu olası zamlardan bağımsız emeklilere ödenecek ek promosyonlar hesaplandı. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi bankalar emeklilere en alt seviyeden promosyon ödemesi yapıyorlar. Emekli maaşları 7.500 TL ile 10.000 TL arasında olanlara bu bankalar 4.500 TL maaş promosyonu veriyorlar. Temmuz zammından sonra bir üst kategoriye geçecek olan emeklilere bu bankalar ek olarak 500 TL daha promosyon ödemesi yapacaklar.

Özel bankalar içerisinde de en yüksek emekli maaş promosyonu ödemesi yapan banka ING Bank oldu. ING Bank'ın 7.500 TL ile 10.000 TL arasında emekli maaşı alanlara ödediği promosyon tutarı 7.650 TL olarak açıklandı. Temmuz zammından sonra maaşlar 10.000 TL'yi aşarsa bu banka da promosyon sözleşmesini yenileyecek müşteriye 850 TL fark ödemesi yapacak.