Tüm iş yerleri zorunlu olarak pos cihazı bulunduracaklar!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından iş yerlerine pos bulundurma zorunluluğu getiriliyor. 1 Nisan’dan itibaren tüm iş yerleri zorunlu olarak pos cihazı bulunduracaklar.

Tüm iş yerleri zorunlu olarak pos cihazı bulunduracaklar!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir uygulamanın başlatılacağı bildirildi. Buna göre bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazancı tutan mükellefler iş yerlerinde zorunlu olarak kredi kartı okuyucusu olan POS cihazı bulunmak zorunda olacaklar.

POS CİHAZLARI ZORUNLU OLUYOR!

Bakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre çeşitli düzenlemeler üzerine çalışılıyor. Bu kapsamda mükellef işlemlerinin ve finansal hareketlerin izlenmesi, kayıt dışılıkla mücadele, vergiyi doğuran olayların tespit edilmesi gibi konularda yeni önlemler alınacak.

Banka ve kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerin miktarı her geçen gün artıyor. İşletmelerin büyük bir kısmı da tahsilatlarını kartlar aracılığı ile alıyorlar. Ancak buna karşın az da olsa bazı işletmeler müşterilere kartla ödeme imkanı sunmuyorlar. Bu durum da hem vergisel açıdan hem de vatandaş açısından sorun teşkil edebiliyor. Bu gerekçelerle iş yerlerinin pos cihazı bulundurmalı zorunluluk haline gelecek.

Yapılacak yeni değişiklikler için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu Genel Tebiliği çalışması yapılıyor. Bu çalışma taslak haline getirildi. Geliştirilmesi ve katkıda bulunulması için de kamuoyunun görüşleri alınmaya başlandı. Taslakta iş yerlerinde pos cihazı bulundurma zorunluluğu 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren başlayacak.

1 AY SÜRE VERİLECEK

Hazırlanan taslak üzerinde karar verilmesi herhangi bir değişiklik yapılmaması halinde iş yerleri 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren pos bulundurma yükümlülüğü ile karşı karşıya kalacaklar. Bu yükümlülüğü şu anda çok sayıda iş yeri yerine getiriyor. Ancak az sayıda iş yerinde de pos cihazı bulunmuyor. O işletmeler 1 Nisan’dan başlamak üzere pos cihazını zorunlu olarak bulunduracaklar. İş yerlerine 1 aylık süre verilecek bu süre içerisinde gereken temini yapmaları beklenecek.

SONRAKİ HABER