TÜVTÜRK randevusu nasıl alınır, araç muayene ücreti ne kadar 2022?

Araç muayenesi yaptırmayanlara ceza kesilmektedir. Araç muayene randevusu nasıl alınır, araç muayene ücreti ne kadar 2022 gibi soruların yanıtı haberimizde.

Araç muayene randevusu nasıl alınır, muayene ücreti ne kadar?

Türkiye’de kayıtlı 25 milyon araç bulunuyor. Dışarıda gördüğümüz araçların teknik şartlara uygun olup olmadığı ise yapılan araç muayenesi ile tespit ediliyor. Araç muayenesini yaptırmak, araçların yaşına ve türüne göre belli aralıklarla zorunlu olarak yaptırılmalıdır. Araç muayenesi yaptırmak isteyen birçok kişi, araç muayene randevusu nasıl alınır, ücreti ne kadar gibi sorulara yanıt arıyor.

TÜVTÜRK randevusu nasıl alınır?

Türkiye’de araç muayeneleri yalnızca TÜVTÜRK aracılığıyla yapılmaktadır. Araç muayenesi öncesinde, araç sahiplerinin randevu alması gerekiyor. TÜVTÜRK randevuları ücretsiz bir şekilde ve 3 farklı kanal üzerinden alınabilmektedir. Araç sahipleri, TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi olan TUVTURK COM adresinden, e-Devlet kanalı üzerinden ya da 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu alabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, randevuların muayene tarihinden 1 ay öncesinde alınması gerektiği oluyor. Muayene tarihleri, otomobilin ruhsatında yazan ‘ Tescil tarihi ‘ bölümünden kontrol ediliyor. Bu randevunun ise en geç 9 gün içerisinde alınması gerekir.

Araç muayene ücreti ne kadar 2022?

TÜVTÜRK tarafından 2022 yılında geçerli olacak araç muayene ücretleri belirlendi. Buna göre;

Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 507,40 TL

Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 658,58 TL

Traktör ve motosikletler için 258,42 TL’dir.

Araç muayene ücreti, muayene istasyonunda elden nakit olarak ödenmelidir. Araç muayenelerinin kredi kartı ile ödenmesi mümkün olmamaktadır.

Araç muayene gecikme ücreti ne kadar 2022?

Araç muayene gecikme ücreti 2022 yılı için her ay yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Buna göre muayenesi yapılmadan trafiğe çıkan araç sürücülerine 427 TL ceza uygulanmaktadır. Ayrıca sürücüden 10 ceza puanı düşülmektedir. Gecikme gün sayısına göre hesaplama yapılmaz.