Ünlü ekonomist Babuçşu duyurdu 0.99 faizle yeni konut kredisi kampanyası geliyor! Ev fiyatları nasıl etkilenir, yükselir mi?

Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu yaptığı açıklama ile kamu bankaları tarafından yüzde 0.99 faiz oranı ile yeni konut kampanyası açıklanacağını iddia etti. Peki, yeni kampanya konut fiyatlarını nasıl etkiler, ev fiyatları yükselir mi, ne olur?

Ünlü ekonomist Babuçşu duyurdu 0.99 faizle yeni konut kredisi kampanyası geliyor!

Konut satış rakamlarında düşüş yaşanmaya başlanması ile beraber inşaat sektöründe yeni destek kredisi kampanyası beklentisi oluşmuştu. Müteahhitler konut alımları için şartsız düşük faizli kredi kampanyası beklentisi paylaşırken sıfır tapu harcı ve konutta KDV indirimi beklentisi gündeme taşınmıştı. 

Konu hakkında bir son dakika açıklaması da Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı, Halkbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu tarafından yapıldı. Babuşçu kamu bankalarının kredi musluklarını seçimden önce açacağını iddia etti. 

ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK 0.99 FAİZLE HERKESE KONUT KREDİSİ VERECEK Mİ?

Babuşçu yapmış olduğu açıklamasında kamu bankaları tarafından seçim yatırımı olarak kredi musluklarının açılacağını iddia ederek "Ticari kesime yüzde 12 faizli kredi verilecek. Bireyler düşük 0,99 faizli konut kredisi kullanabilecek. Ocakta maaş zamları enflasyonun üzerinde yapılacak. Vatandaşın alım gücünü artırmaya çalışacaklar. Tamamen seçim yatırımı" diyerek her kesimi memnun edecek bir hazırlık olduğunu söyledi. 

Ünlü ekonomist Babuçşu duyurdu 0.99 faizle yeni konut kredisi kampanyası geliyor! Ev fiyatları nasıl etkilenir, yükselir mi?

Kamu bankaları tarafından şu anda da yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi verilirken ancak söz konusu kredi sadece sıfır konut almak isteyen ve ilk kez ev sahibi olan kişilere yönelik veriliyor. Müteahhitler burada yer alan "ilk kez" şartının kaldırılmasını talep ederken vatandaş ise 2.el konut alan kişilere de düşük faizli konut kredisi desteği sağlanmasını talep ediyordu. 

Ünlü ekonomist Babuçşu duyurdu 0.99 faizle yeni konut kredisi kampanyası geliyor! Ev fiyatları nasıl etkilenir, yükselir mi? - Resim : 2

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, KREDİ FAİZLERİ DÜŞERSE EV FİYATLARI NASIL ETKİLENİR, YÜKSELİR Mİ?

Kamu bankaları zaten şu anda en uygun konut kredisi veren bankalar olarak ilk sırada yer alırken; 

Dolar ve altınını bozdurarak ev alan kişilere yüzde 0.79 oranı ile, 

İlk kez almak şartı ile sıfır konut alan kişilere yüzde 0.99 oranı ile, 

Sıfır konut alan kişilere şartsız olarak yüzde 1.20 oranı ile, 

İkinci el konut alan kişilere ise yüzde 1,29 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlıyorlar. Özel bankalarda ise bu oran yüzde 2,05 seviyesinden başlarken Babuşçu tarafından ortaya atılan iddia doğru çıkarsa yüzde 0,99 kredi imkanı herkese sağlanmış olacak. 

Ne yazık kredi faiz oranlarının düşmesi durumunda konut fiyatlarında talepteki artıştan kaynaklı yükselişler beklenirken, ev fiyatlarının talebe bağlı olarak yükselebileceği belirtiliyor.