Uzmanından altın piyasasında işler değişiyor yorumu! Fiyatlar hangi yöne hareket edecek?

Altın piyasasındaki son fiyat hareketlerini değerlendiren ekonomist Tunç Şatıroğlu bundan sonraki fiyat gelişmelerine dair beklentilerini açıkladı. Altın fiyatlarında yükseliş trendi kesilebilir mi, düşüş ihtimali olası mı?
Uzmanından altın piyasasında işler değişiyor yorumu! Fiyatlar hangi yöne hareket edecek?

Altın piyasasında bu hafta oldukça önemli fiyat hareketleri görüldü. Altın yatırımcısı için dahi sürpriz olan fiyat yükselişleri finans dünyasının en önemli konularından birisi oldu. Altın fiyatlarında meydana gelen hareketleri ünlü ekonomistlerden Tunç Şatıroğlu değerlendirdi. Altın fiyatlarında hem düşüş hem de yükseliş görülebileceğini ifade eden Tunç Şatıroğlu bunun gerekçelerini açıkladı.

FİYAT DÜŞÜŞLERİ KİMSEYİ YANILTMASIN!

Altın fiyatlarındaki düşüşün kimseyi yanıltmaması gerektiğini söyleyen Tunç Şatıroğlu, “Altın piyasası hakkında son olarak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin sert düştüğünü ve piyasa toparlanmaya başlandığında alımların gelebileceğini söylemiştim. Buna bağlı olarak yükseldikçe de satış olabileceği tespitini yapmıştık. Ons altın grafiklerini incelediğimizde zaman zaman satışlar olduğunu görebiliyoruz. Ons altında biraz daha satışlar olabilir ve fiyatlarda küçük çaplı geri çekilmeler görebiliriz. Bu fiyat geri çekilmeleri kimseyi yanıltmasın. Altın piyasası için yön şu anda yukarıya doğrudur.” dedi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ HAREKETLENMENİN NEDENİ NE?

Altın fiyatlarında meydana gelen hareketlenmenin nedenini de açıklayan Tunç Şatıroğlu, “Bu hafta ABD’de banka krizlerinden dolayı altın fiyatlarında hızlı hareketler oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri hızlı düşünce altın fiyatları da hızlı yükseldi. Şimdi ise aynı şekilde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde toparlanma olacak ve ons altında geri çekilmeler olağandır. Banka batıyor denilerek altın alındı ama batmadığı ortaya çıkınca karlarını almak için satış yapıyorlar. Fiyat gerilemeleri olsa dahi kalıcı olmaz. Ons altın artık iyice 1.900 dolar üzerine yerleşti.” ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM!

Altın piyasasının en güncel fiyatları merak ediliyor. Haberin yayına hazırlandığı an itibariyle ons altın 1.920 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Gram altında ise ekranlarda 1.172 TL fiyatı görülüyor. Serbest piyasada gram altın ise 1.191 TL’den satılıyor. Serbest piyasada dolar kuru daha yüksek olduğu için gram altın fiyatında da bir fark oluşabiliyor.

Not: Burada yer alan bilgi ve değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Yatırım yapmayı düşünenler kendi araştırmalarını yapmalı ve kendi kararlarını vermelidirler. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.