Vatandaşa para iadesi! Mahkemeden karar çıktı!

Vatandaşa para iadesi! Mahkemeden karar çıktı!
Pandemi döneminde vatandaşlara konulan kurallara uymadıkları gerekçesiyle kesilen idari para cezalarının iadesine yönelik önemli bir gelişme yaşandı. Vatandaşlar eğer bu para cezalarını ödemişlerse iade talebinde bulunabilecekler.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde Türkiye’de de salgının yayılmasını önlemek adına bazı kurallar getirilmişti. Bu kurallara uymayanlar hakkında ise idari para cezaları verilmişti. Sokağa çıkma yasaklarını ihlal edenler, maske yasaklarına uymayanlar hakkında idari para cezası işlemi yapılmıştı. İdari para cezası alan vatandaşların bir kısmı bu cezaları ödemişlerdi.

ANAYASA MAHKEMESİ KARAR ALDI!

Son çıkan yapılandırma kararı ile pandemi döneminin idari para cezalarının silinmesine dair bir kural getirildi. Ancak aynı kararda geçmişte ödeme yapanlara herhangi bir geri ödeme yapılmayacağına dair de bir ekleme yapılmıştı. Anayasa Mahkemesi bu konuda yeni bir karar aldı İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin itirazını değerlendiren Anayasa Mahkemesi pandemi döneminde uygulanan ve ödemesi yapılan idari para cezalarının iade edilmeyeceğine dair kuralı iptal etti.

Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE oy çokluğuyla karar verdi.

PARALAR İADE EDİLEBİLECEK!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tahsilat genel tebliği ile 11 Mart 2020 ve 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silinmişti. Bu idari para cezalarını ödeyenler için ise herhangi bir geri takip uygulamasının yapılmayacağı bildirilmişti. Şimdi Anayasa Mahkemesi tarafından alınan iptal kararının ardından ödeme yapan vatandaşlar vergi dairelerine bu ödemelerin iadesi konusunda başvuru yapabilecekler. Başvuru yapılması halinde vatandaşlar ödedikleri paraları nakit olarak veya çeşitli vergi borçlarından düşülmesi şeklinde talep edebilecekler. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bu idari para cezalarının iadesi konusunda yeni bir tebliğ yayınlaması bekleniyor. Bu tebliğ ile para iadelerinin nasıl yapılacağı konusunda usul belirlenerek kamuoyuna ilan edilecek.